starkabolag.se

Ranking · bokslutsåret 2025

Så rankar M3 VVS AB

Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.

Mot branschen

M3 VVS AB ökade omsättningen med 191 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 327 jämförbara bolag är 2 procent.

Rörelsemarginalen är 2,8 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.

Soliditeten ligger på 18,0 procent — branschens median är 45,1 procent.

Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.

Branschen: Värme- och sanitetsarbeten

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 751 1 215 38 %
Värdeförändring +44,0 % 184 1 190 85 %
Tillväxt i omsättning +190,6 % 9 1 327 99 %
Rörelsemarginal 2,8 % 831 1 327 37 %
Avkastning på eget kapital 51,2 % 127 1 327 90 %
Soliditet 18,0 % 1 203 1 326 9 %
Nettoomsättning per anställd 6 863 tkr 18 1 327 99 %
Rörelseresultat per anställd 192 tkr 417 1 327 69 %
Nettoomsättning 34 317 tkr 328 1 327 75 %
Rörelseresultat 960 tkr 594 1 327 55 %
Antal anställda 5 833 1 327 37 %

Stockholms län

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 13 389 21 722 38 %
Värdeförändring +44,0 % 5 034 21 337 76 %
Tillväxt i omsättning +190,6 % 174 24 745 99 %
Rörelsemarginal 2,8 % 15 121 24 713 39 %
Avkastning på eget kapital 51,2 % 4 073 24 754 84 %
Soliditet 18,0 % 20 926 24 706 15 %
Nettoomsättning per anställd 6 863 tkr 2 387 24 755 90 %
Rörelseresultat per anställd 192 tkr 8 584 24 755 65 %
Nettoomsättning 34 317 tkr 8 421 24 755 66 %
Rörelseresultat 960 tkr 11 838 24 755 52 %
Antal anställda 5 17 203 24 755 31 %

Sverige

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 47 637 78 068 39 %
Värdeförändring +44,0 % 17 129 76 955 78 %
Tillväxt i omsättning +190,6 % 440 87 561 99 %
Rörelsemarginal 2,8 % 55 499 87 479 37 %
Avkastning på eget kapital 51,2 % 10 981 87 581 87 %
Soliditet 18,0 % 76 044 87 385 13 %
Nettoomsättning per anställd 6 863 tkr 6 727 87 582 92 %
Rörelseresultat per anställd 192 tkr 30 133 87 582 66 %
Nettoomsättning 34 317 tkr 26 024 87 582 70 %
Rörelseresultat 960 tkr 41 221 87 582 53 %
Antal anställda 5 57 946 87 582 34 %

Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .

← Tillbaka till M3 VVS AB

Företagsvärdering

Vad är M3 VVS AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av M3 VVS AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

M3 VVS AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.