starkabolag.se

Aktiebolag Salem

M1 Håltagning AB

50 sökningar

Omsättning 2026

2 mkr

+95,2 %
Rörelsemarginal

18,8 %

+27,5 p.e.
Soliditet

69,2 %

−11,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-072025-042024-042023-042022-04
Omsättning2 0261 0381 332848887
Rörelseresultat381−90328149127
Årets resultat2251519389100
Eget kapital560252237115133
Balansomslutning930321556286329
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-07*2025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning2 0261 0381 332848887
Personalkostnader1 084832700543548
Av- och nedskrivningar1726252617
Övriga externa kostnader393268258177192
Övriga rörelseposter, netto−151—−2147—
Rörelseresultat381−90328149127
Räntekostnader11100
Resultat efter finansiella poster380−91327149127
Bokslutsdispositioner−96112−83−370
Skatt596512327
Årets resultat2251519389100

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-07*2025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar824507587
Kortfristiga fordringar71818344017049
Kassa och bank2041146641193
Omsättningstillgångar922297505210242
Summa tillgångar930321556286329
Aktiekapital2525252525
Balanserat resultat2272121918
Eget kapital560252237115133
Justerat eget kapital643259333144133
Obeskattade reserver1059121370
Kortfristiga skulder34860198134196
Summa eget kapital och skulder930321556286329

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte M1 Håltagning AB 2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,8 procent, och soliditeten var hög — 69,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 95 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Salem.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet genom håltagning inom bygg- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är M1 Håltagning AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av M1 Håltagning AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller M1 Håltagning AB (559251-0456)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

M1 Håltagning AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2020-04-02
Bransch Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999)
Adress
Ormbunkstigen 6, 144 33, Rönninge
Besök: Ormbunkstigen 6, Rönninge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad