Aktiebolag Grästorp
M T's Lantbruk Aktiebolag
75 sökningar
Omsättning 2025
6,7 mkr
−6,8 %Rörelsemarginal
13,1 %
−1,5 p.e.Soliditet
14,5 %
−5,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 678 | 7 166 | 4 167 | 5 567 | 3 772 | 3 812 | 3 444 | 4 027 |
| Rörelseresultat | 873 | 1 047 | −1 041 | 1 910 | −137 | 186 | 399 | −135 |
| Årets resultat | 644 | 903 | −1 278 | 1 682 | −347 | −2 | 294 | −350 |
| Eget kapital | 1 918 | 1 274 | 372 | 1 899 | 217 | 414 | 416 | 122 |
| Balansomslutning | 13 187 | 6 363 | 8 273 | 7 201 | 7 764 | 7 249 | 5 683 | 4 971 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 678 | 7 166 | 4 167 | 5 567 | 3 772 | 3 812 | 3 444 | 4 027 |
| Personalkostnader | 264 | 281 | 276 | 281 | 278 | 259 | 268 | 284 |
| Av- och nedskrivningar | 702 | 451 | 472 | 504 | 581 | 502 | 407 | 357 |
| Övriga externa kostnader | 3 339 | 2 472 | 2 762 | 2 372 | 2 062 | 2 111 | 2 228 | 2 301 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 500 | −2 915 | −1 698 | −500 | −988 | −754 | −142 | −1 220 |
| Rörelseresultat | 873 | 1 047 | −1 041 | 1 910 | −137 | 186 | 399 | −135 |
| Ränteintäkter | 178 | 163 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 407 | 308 | 354 | 327 | 279 | 272 | 201 | 210 |
| Resultat efter finansiella poster | 644 | 903 | −1 278 | 1 682 | −347 | −2 | 294 | −350 |
| Årets resultat | 644 | 903 | −1 278 | 1 682 | −347 | −2 | 294 | −350 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 300 | 4 285 | 4 368 | 4 500 | 4 797 | 5 312 | 3 712 | 3 002 |
| Varulager | 3 390 | 1 441 | 3 337 | 1 907 | 1 899 | 1 285 | 1 580 | 1 302 |
| Kortfristiga fordringar | 493 | 635 | 565 | 628 | 1 066 | 650 | 389 | 662 |
| Kassa och bank | 4 | 2 | 3 | 166 | 2 | 2 | 2 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 3 887 | 2 078 | 3 905 | 2 701 | 2 967 | 1 937 | 1 971 | 1 969 |
| Summa tillgångar | 13 187 | 6 363 | 8 273 | 7 201 | 7 764 | 7 249 | 5 683 | 4 971 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 154 | 251 | 1 780 | 97 | 294 | 296 | 2 | 352 |
| Eget kapital | 1 918 | 1 274 | 372 | 1 899 | 217 | 414 | 416 | 122 |
| Justerat eget kapital | 1 918 | 1 274 | 372 | 1 899 | 217 | 414 | 416 | 122 |
| Långfristiga skulder | 8 255 | 3 408 | 3 951 | 4 045 | 4 757 | 4 793 | 3 194 | 3 553 |
| Kortfristiga skulder | 3 014 | 1 681 | 3 950 | 1 257 | 2 790 | 2 042 | 2 073 | 1 296 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 187 | 6 363 | 8 273 | 7 201 | 7 764 | 7 249 | 5 683 | 4 971 |
| Ställda säkerheter | 9 961 | 6 114 | 6 589 | 7 226 | 7 562 | 7 899 | 6 332 | 5 628 |
| Ansvarsförbindelser | 5 200 | 5 200 | 5 200 | 5 450 | 5 450 | 5 300 | 5 300 | 5 300 |
Verksamhet
Mätt mot de 798 bolag som granskas inom samma bransch hamnar M T's Lantbruk Aktiebolag över mittlinjen sett till omsättning, med 6,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,1 procent, och soliditeten var måttlig — 14,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Grästorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva lantbruk, spannmålsodling och djurhållning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Franzon (f. 1970) Styrelseledamot
- Marita Inga Kristina Franzon (f. 1945) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Andreas Jahnstedt (f. 1975) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-05-18 |
|---|---|
| Bransch | Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (SNI 01110) |
| Adress | Täng Häljestena 3, 467 94, Grästorp Besök: Täng Häljestena 3, Grästorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0514-32042 |