Aktiebolag Stockholm
M Svensson IT Solutions AB
35 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−5,7 %Rörelsemarginal
46,6 %
−8,5 p.e.Soliditet
99,1 %
+0,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 698 | 1 800 | 1 353 | 1 268 | 2 130 | 2 105 | 1 489 | 1 465 |
| Rörelseresultat | 791 | 992 | 540 | 713 | 1 282 | 1 164 | 618 | 684 |
| Årets resultat | 629 | 792 | 437 | 565 | 1 018 | 914 | 485 | 533 |
| Eget kapital | 3 856 | 3 521 | 3 023 | 2 781 | 2 508 | 1 782 | 1 140 | 899 |
| Balansomslutning | 3 890 | 3 553 | 3 081 | 2 783 | 2 717 | 1 941 | 1 263 | 1 108 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 698 | 1 800 | 1 353 | 1 268 | 2 130 | 2 105 | 1 489 | 1 465 |
| Personalkostnader | 803 | 728 | 738 | 481 | 726 | 798 | 764 | 719 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 26 | 26 | 26 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 47 | 48 | 48 | 96 | 143 | 107 | 61 |
| Rörelseresultat | 791 | 992 | 540 | 713 | 1 282 | 1 164 | 618 | 684 |
| Ränteintäkter | 2 | 6 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 792 | 997 | 550 | 713 | 1 282 | 1 163 | 617 | 683 |
| Skatt | 163 | 205 | 113 | 147 | 264 | 249 | 132 | 151 |
| Årets resultat | 629 | 792 | 437 | 565 | 1 018 | 914 | 485 | 533 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 19 | 52 | 52 | 78 | 104 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 83 | 220 | 156 | 358 | 216 | 116 | 251 |
| Kassa och bank | 3 678 | 3 418 | 2 809 | 2 549 | 2 256 | 1 725 | 1 147 | 857 |
| Omsättningstillgångar | 3 871 | 3 501 | 3 029 | 2 705 | 2 614 | 1 941 | 1 263 | 1 108 |
| Summa tillgångar | 3 890 | 3 553 | 3 081 | 2 783 | 2 717 | 1 941 | 1 263 | 1 108 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 177 | 2 679 | 2 536 | 2 166 | 1 440 | 818 | 605 | 316 |
| Eget kapital | 3 856 | 3 521 | 3 023 | 2 781 | 2 508 | 1 782 | 1 140 | 899 |
| Justerat eget kapital | 3 856 | 3 521 | 3 023 | 2 781 | 2 508 | 1 782 | 1 140 | 899 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 32 | 58 | 2 | 209 | 159 | 123 | 209 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 890 | 3 553 | 3 081 | 2 783 | 2 717 | 1 941 | 1 263 | 1 108 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger M Svensson IT Solutions AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 46,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 99,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Systemutveckling och konsultverksamhet inom IT.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Martin Svensson (f. 1979) Verkställande direktör
Styrelse
- Martin Svensson (f. 1979) Styrelseledamot
- Karin Abbor-Svensson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Karin Abbor-Svensson (f. 1982) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-04-22 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Grönfinksvägen 19, 186 47, Vallentuna Besök: Grönfinksvägen 19, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |