Aktiebolag Östersund
M's Winery Aktiebolag
49 sökningar
Omsättning 2025
234 tkr
−29,3 %Rörelsemarginal
-60,3 %
−34,0 p.e.Soliditet
56,1 %
−22,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 234 | 331 | 475 | 649 | 207 | 254 | 141 |
| Rörelseresultat | −141 | −87 | −33 | 3 | −202 | 24 | 14 |
| Årets resultat | −137 | −79 | −31 | 4 | 349 | 309 | 8 |
| Eget kapital | 194 | 331 | 410 | 441 | 437 | 368 | 59 |
| Balansomslutning | 346 | 423 | 482 | 533 | 591 | 865 | 422 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 234 | 331 | 475 | 649 | 207 | 254 | 141 |
| Personalkostnader | 38 | 77 | 6 | 0 | 20 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 109 | 199 | 303 | 390 | 259 | 78 | 30 |
| Övriga rörelseposter, netto | −228 | −142 | −199 | −256 | −130 | −149 | −97 |
| Rörelseresultat | −141 | −87 | −33 | 3 | −202 | 24 | 14 |
| Ränteintäkter | 3 | 5 | 2 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −137 | −82 | −31 | 4 | 349 | 314 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | −4 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 |
| Årets resultat | −137 | −79 | −31 | 4 | 349 | 309 | 8 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 250 | 250 |
| Varulager | 234 | 235 | 247 | 228 | 148 | 123 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 16 | 6 | 6 | 0 | 290 | 10 |
| Kassa och bank | 72 | 172 | 229 | 299 | 443 | 203 | 117 |
| Omsättningstillgångar | 346 | 423 | 482 | 533 | 591 | 615 | 172 |
| Summa tillgångar | 346 | 423 | 482 | 533 | 591 | 865 | 422 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 281 | 360 | 391 | 387 | 38 | 9 | 1 |
| Eget kapital | 194 | 331 | 410 | 441 | 437 | 368 | 59 |
| Justerat eget kapital | 194 | 331 | 413 | 443 | 440 | 370 | 62 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 4 | 3 | 4 | 3 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 152 | 92 | 68 | 89 | 150 | 494 | 359 |
| Summa eget kapital och skulder | 346 | 423 | 482 | 533 | 591 | 865 | 422 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 098 bolag som granskas inom samma bransch hamnar M's Winery Aktiebolag i den nedre halvan sett till omsättning, med 234 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -60,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 56,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 29 procent. Bolaget hör hemma i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med import och distribution av viner, vinprovningar, utbildning samt hälso- och friskvårdsaktiviteter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Maud Frånberg (f. 1957) Verkställande direktör
Styrelse
- Maud Frånberg (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Gösta Frånberg (f. 1955) Styrelseledamot
- Daniel Frånberg (f. 1991) Styrelsesuppleant
- Rickard Frånberg (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-07-26 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Fugelsta 195, 834 98, Brunflo Besök: Fugelsta 195, Brunflo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |