Aktiebolag Knivsta
M.S Läkarresurs AB
25 sökningar
Omsättning 2025
245 tkr
+8,4 %Rörelsemarginal
46,1 %
−30,0 p.e.Soliditet
54,6 %
−9,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 245 | 226 | 113 | 74 |
| Rörelseresultat | 113 | 172 | 80 | 63 |
| Årets resultat | 87 | 136 | 62 | 50 |
| Eget kapital | 113 | 161 | 102 | 75 |
| Balansomslutning | 207 | 253 | 143 | 106 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 245 | 226 | 113 | 74 |
| Personalkostnader | 6 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 125 | 51 | 33 | 11 |
| Rörelseresultat | 113 | 172 | 80 | 63 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 172 | 80 | 63 |
| Skatt | 26 | 36 | 18 | 13 |
| Årets resultat | 87 | 136 | 62 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 47 | 59 | 53 | 9 |
| Kassa och bank | 160 | 194 | 90 | 97 |
| Omsättningstillgångar | 207 | 253 | 143 | 106 |
| Summa tillgångar | 207 | 253 | 143 | 106 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 | 0 | 15 | 0 |
| Eget kapital | 113 | 161 | 102 | 75 |
| Justerat eget kapital | 113 | 161 | 102 | 75 |
| Kortfristiga skulder | 94 | 92 | 41 | 31 |
| Summa eget kapital och skulder | 207 | 253 | 143 | 106 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 284 granskade bolag ligger M.S Läkarresurs AB strax under mitten räknat på omsättning, med 245 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 46,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 54,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Bolaget hör hemma i Knivsta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet såsom läkartjänster, undervisning och konsultation inom hälso- och sjukvård, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva handel med värdepapper samt äga och förvalta fastigheter, inklusive uthyrning för semester- och bostadsändamål, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maria Pedersen (f. 1979) Styrelseledamot
- Rickard Pedersen (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212) |
| Adress | Vinkelvägen 12, 741 41, Knivsta Besök: Vinkelvägen 12, Knivsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |