Aktiebolag Trosa
M & R Lindberg AB
33 sökningar
Omsättning 2025
553 tkr
−10,1 %Rörelsemarginal
27,7 %
+8,2 p.e.Soliditet
64,0 %
+0,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 553 | 615 | 626 | 589 | 528 | 435 |
| Rörelseresultat | 153 | 120 | 155 | 206 | 139 | 162 |
| Årets resultat | 112 | 97 | 123 | 136 | 93 | 107 |
| Eget kapital | 220 | 203 | 216 | 213 | 166 | 157 |
| Balansomslutning | 344 | 322 | 353 | 337 | 259 | 222 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 553 | 615 | 626 | 589 | 528 | 435 |
| Personalkostnader | 301 | 406 | 373 | 309 | 283 | 221 |
| Övriga externa kostnader | 98 | 90 | 97 | 88 | 106 | 51 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 14 | — | — |
| Rörelseresultat | 153 | 120 | 155 | 206 | 139 | 162 |
| Ränteintäkter | 3 | 4 | 0 | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 156 | 124 | 155 | 206 | 139 | 162 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | 0 | 0 | −35 | −20 | −25 |
| Skatt | 29 | 26 | 33 | 35 | 26 | 30 |
| Årets resultat | 112 | 97 | 123 | 136 | 93 | 107 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 89 | 78 | 114 | 109 | 74 | 53 |
| Kassa och bank | 255 | 244 | 239 | 228 | 185 | 169 |
| Omsättningstillgångar | 344 | 322 | 353 | 337 | 259 | 222 |
| Summa tillgångar | 344 | 322 | 353 | 337 | 259 | 222 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 58 | 56 | 43 | 27 | 23 | 0 |
| Eget kapital | 220 | 203 | 216 | 213 | 166 | 157 |
| Justerat eget kapital | 295 | 267 | 280 | 277 | 202 | 177 |
| Obeskattade reserver | 95 | 80 | 80 | 80 | 45 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 39 | 57 | 44 | 48 | 40 |
| Summa eget kapital och skulder | 344 | 322 | 353 | 337 | 259 | 222 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger M & R Lindberg AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 553 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 27,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Trosa.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är redovisning och revison, healing och friskvård inom person- och djurvård, försäljning av kosttillskott, fransförlängning samt liknande verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marie Lindberg (f. 1961) Styrelseledamot
- Irma Margareta Lindberg (f. 1932) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-30 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Box 80, 619 02, Vagnhärad Besök: Box 80, Vagnhärad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |