Aktiebolag Avesta 102 sökningar
M Nyman Förvaltning AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättning 2025
142 tkr
Rörelsemarginal
-16,2 %
Soliditet
36,1 %
−2,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 142 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Rörelseresultat | −23 | 10 | −82 | 1 451 | −490 | −678 | −634 |
| Årets resultat | −86 | −91 | −143 | 1 418 | −167 | −754 | −626 |
| Eget kapital | 1 186 | 1 272 | 1 364 | 2 606 | 1 688 | 1 855 | 2 609 |
| Balansomslutning | 3 286 | 3 318 | 3 659 | 4 244 | 3 524 | 3 940 | 4 509 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 142 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 66 | 98 | 400 | 690 | 562 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 78 | 217 | 349 | 243 | 291 | 238 |
| Övriga rörelseposter, netto | −71 | — | — | — | — | 203 | — |
| Rörelseresultat | −23 | 10 | −82 | 1 451 | −490 | −678 | −634 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 4 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 63 | 101 | 65 | 43 | 46 | 56 | 48 |
| Resultat efter finansiella poster | −86 | −91 | −143 | 1 418 | −474 | −754 | −626 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 307 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −86 | −91 | −143 | 1 418 | −167 | −754 | −626 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 232 | 3 232 | 3 232 | 3 232 | 2 250 | 2 722 | 3 532 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 24 | 30 | 37 | 411 | 798 | 682 |
| Kassa och bank | 21 | 62 | 127 | 705 | 616 | 208 | 63 |
| Omsättningstillgångar | 54 | 86 | 427 | 1 011 | 1 274 | 1 218 | 978 |
| Summa tillgångar | 3 286 | 3 318 | 3 659 | 4 244 | 3 524 | 3 940 | 4 509 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 172 | 1 263 | 1 407 | 1 088 | 1 755 | 2 509 | 3 135 |
| Eget kapital | 1 186 | 1 272 | 1 364 | 2 606 | 1 688 | 1 855 | 2 609 |
| Justerat eget kapital | 1 186 | 1 272 | 1 364 | 2 606 | 1 688 | 1 855 | 2 609 |
| Långfristiga skulder | 1 402 | 1 453 | 1 912 | 1 438 | 1 767 | 1 805 | 1 848 |
| Kortfristiga skulder | 698 | 593 | 383 | 200 | 69 | 280 | 52 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 286 | 3 318 | 3 659 | 4 244 | 3 524 | 3 940 | 4 509 |
| Ansvarsförbindelser | 742 | 0 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar M Nyman Förvaltning AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 142 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -16,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 36,1 procent får betecknas som god. Sätet finns i Avesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva förvaltning av aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Michael Nyman (f. 1966) Styrelseledamot
- Eva Karin Elisabeth Henriksson (f. 1956) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | M Nyman Förvaltning AB (556740-9262) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-10-25 |
|---|---|
| Adress | Storgatan 13, 783 30, Säter Besök: Storgatan 13, Säter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |