Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar M. Maddison Konsult AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
M. Maddison Konsult AB minskade omsättningen med 24 procent senaste året. Medianen bland branschens 996 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 6,0 procent, mot branschmedianens 9,1 procent.
Soliditeten ligger på 48,1 procent — branschens median är 49,8 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −23,9 % | 913 | 996 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 616 | 996 | 38 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 696 | 996 | 30 % |
| Soliditet | 48,1 % | 535 | 995 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 179 tkr | 872 | 996 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 71 tkr | 698 | 996 | 30 % |
| Nettoomsättning | 12 973 tkr | 572 | 996 | 43 % |
| Rörelseresultat | 784 tkr | 620 | 996 | 38 % |
| Antal anställda | 11 | 341 | 996 | 66 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −23,9 % | 2 689 | 2 867 | 6 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 1 377 | 2 862 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 1 719 | 2 867 | 40 % |
| Soliditet | 48,1 % | 1 389 | 2 859 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 179 tkr | 2 391 | 2 867 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 71 tkr | 1 770 | 2 867 | 38 % |
| Nettoomsättning | 12 973 tkr | 1 602 | 2 867 | 44 % |
| Rörelseresultat | 784 tkr | 1 533 | 2 867 | 47 % |
| Antal anställda | 11 | 924 | 2 867 | 68 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −23,9 % | 81 384 | 87 562 | 7 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 39 896 | 87 475 | 54 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 50 755 | 87 581 | 42 % |
| Soliditet | 48,1 % | 40 926 | 87 381 | 53 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 179 tkr | 70 451 | 87 582 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 71 tkr | 50 741 | 87 582 | 42 % |
| Nettoomsättning | 12 973 tkr | 50 336 | 87 582 | 43 % |
| Rörelseresultat | 784 tkr | 44 939 | 87 582 | 49 % |
| Antal anställda | 11 | 31 600 | 87 582 | 64 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .