Aktiebolag Stockholm
M Lager AB
55 sökningar
Omsättning 2024
3,1 mkr
+171,6 %Rörelsemarginal
24,5 %
+69,5 p.e.Soliditet
0,4 %
−0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 091 | 1 138 | 1 737 | 2 591 | 2 450 | 1 239 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 757 | −512 | −137 | −153 | 16 | −15 513 | −36 | −14 |
| Årets resultat | −2 314 | −3 280 | −957 | −206 | −329 | −17 064 | −36 | −14 |
| Eget kapital | 144 | 158 | 138 | 145 | 51 | 50 | 87 | 123 |
| Balansomslutning | 33 492 | 31 098 | 31 072 | 32 932 | 35 013 | 35 469 | 108 | 123 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 091 | 1 138 | 1 737 | 2 591 | 2 450 | 1 239 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 1 010 | 1 010 | 1 010 | 1 010 | 1 010 | 16 500 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 323 | 640 | 864 | 1 734 | 1 424 | 251 | 36 | 14 |
| Rörelseresultat | 757 | −512 | −137 | −153 | 16 | −15 513 | −36 | −14 |
| Ränteintäkter | 47 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 119 | 2 539 | 1 251 | 53 | 3 | 1 276 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 314 | −3 280 | −1 807 | −206 | −329 | −17 064 | −36 | −14 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 850 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −2 314 | −3 280 | −957 | −206 | −329 | −17 064 | −36 | −14 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 29 090 | 29 960 | 30 970 | 31 980 | 32 990 | 34 000 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 378 | 1 137 | 73 | 109 | 572 | 1 086 | 74 | 74 |
| Kassa och bank | 24 | 1 | 29 | 843 | 1 451 | 383 | 34 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 4 402 | 1 138 | 102 | 952 | 2 023 | 1 469 | 108 | 123 |
| Summa tillgångar | 33 492 | 31 098 | 31 072 | 32 932 | 35 013 | 35 469 | 108 | 123 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 108 | 88 | 1 045 | 1 | 0 | 37 | 73 | 87 |
| Eget kapital | 144 | 158 | 138 | 145 | 51 | 50 | 87 | 123 |
| Justerat eget kapital | 144 | 158 | 138 | 145 | 51 | 50 | 87 | 123 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 180 | 180 | 0 | 813 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 33 348 | 30 940 | 30 754 | 32 607 | 34 962 | 34 606 | 21 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 33 492 | 31 098 | 31 072 | 32 932 | 35 013 | 35 469 | 108 | 123 |
| Ställda säkerheter | 32 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 0 | 25 000 | 0 | 140 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar M Lager AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 24,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 0,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 172 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Özboyaci (f. 1984) Styrelseledamot
- Leylüfer Özboyaci (f. 1963) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tobias Benne (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Stalltjärnsstugan Förvaltnings AB (556929-1072) |
|---|---|
| Koncernmoder | Aloc Förvaltnings AB (556684-9732) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-07-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Färögatan 33, 164 51, Kista Besök: Färögatan 33, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |