Aktiebolag Trollhättan
M I Måleri i Trollhättan AB
57 sökningar
2 mkr
+40,7 %9,9 %
+43,6 p.e.40,0 %
+27,9 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 985 | 1 411 | 2 518 | 3 421 | 2 303 | 2 108 | 1 230 |
| Rörelseresultat | 196 | −476 | 162 | 658 | 266 | 279 | 176 |
| Årets resultat | 189 | −479 | 190 | 520 | 260 | 214 | 250 |
| Eget kapital | 220 | 31 | 535 | 794 | 524 | 514 | 300 |
| Balansomslutning | 550 | 256 | 801 | 1 348 | 939 | 937 | 582 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 4 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 985 | 1 411 | 2 518 | 3 421 | 2 303 | 2 108 | 1 230 |
| Personalkostnader | 979 | 1 052 | 1 530 | 1 915 | 1 314 | 1 150 | 650 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 20 | 45 | 49 | 42 | 29 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 547 | 548 | 612 | 356 | 317 | 149 |
| Övriga rörelseposter, netto | −405 | −268 | −233 | −187 | −325 | −333 | −234 |
| Rörelseresultat | 196 | −476 | 162 | 658 | 266 | 279 | 176 |
| Ränteintäkter | 4 | 1 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 189 | −479 | 162 | 658 | 266 | 278 | 176 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 90 | 0 | 40 | 20 | 146 |
| Skatt | 0 | 0 | 62 | 137 | 46 | 84 | 72 |
| Årets resultat | 189 | −479 | 190 | 520 | 260 | 214 | 250 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 | 54 | 105 | 119 | 162 | 93 |
| Varulager | 10 | 20 | 66 | 70 | 30 | 12 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 181 | 128 | 239 | 520 | 329 | 451 | 328 |
| Kassa och bank | 359 | 95 | 442 | 653 | 460 | 312 | 150 |
| Omsättningstillgångar | 550 | 243 | 747 | 1 243 | 820 | 775 | 489 |
| Summa tillgångar | 550 | 256 | 801 | 1 348 | 939 | 937 | 582 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −19 | 460 | 295 | 224 | 214 | 250 | 0 |
| Eget kapital | 220 | 31 | 535 | 794 | 524 | 514 | 300 |
| Justerat eget kapital | 220 | 31 | 535 | 865 | 595 | 617 | 419 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 90 | 90 | 130 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 330 | 225 | 266 | 464 | 325 | 293 | 132 |
| Summa eget kapital och skulder | 550 | 256 | 801 | 1 348 | 939 | 937 | 582 |
| Ställda säkerheter | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 637 granskade bolag ligger M I Måleri i Trollhättan AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 40,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 41 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Trollhättan.
Invändiga och utvändiga måleriarbeten, tapetsering, fasadputsning, byggarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mirsad Idrizi (f. 1976) Styrelseledamot
- Elijan Idrizi (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Sjölanda 13, 461 96, Sjuntorp Besök: Sjölanda 13, Sjuntorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |