Aktiebolag Uppsala
M Hammar Träteknik AB
43 sökningar
272 tkr
−76,2 %-276,1 %
99,4 %
+4,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 272 | 1 144 | 1 990 | 720 |
| Rörelseresultat | −751 | 2 | 1 072 | 532 |
| Årets resultat | 65 | 884 | 1 248 | 422 |
| Eget kapital | 24 619 | 26 054 | 26 670 | 25 422 |
| Balansomslutning | 24 766 | 27 404 | 27 105 | 25 710 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 272 | 1 144 | 1 990 | 720 |
| Personalkostnader | 877 | 788 | 628 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 146 | 355 | 290 | 157 |
| Rörelseresultat | −751 | 2 | 1 072 | 532 |
| Ränteintäkter | 524 | 1 130 | 141 | — |
| Räntekostnader | 17 | 19 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −234 | 1 114 | 1 572 | 532 |
| Koncernbidrag | 315 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 16 | 230 | 324 | 110 |
| Årets resultat | 65 | 884 | 1 248 | 422 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 740 | 6 200 | 9 400 | 17 000 |
| Kortfristiga fordringar | 6 569 | 5 275 | 3 792 | 8 311 |
| Kassa och bank | 3 457 | 15 929 | 13 913 | 399 |
| Omsättningstillgångar | 10 026 | 21 204 | 17 705 | 8 710 |
| Summa tillgångar | 24 766 | 27 404 | 27 105 | 25 710 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 24 454 | 25 070 | 422 | 0 |
| Eget kapital | 24 619 | 26 054 | 26 670 | 25 422 |
| Justerat eget kapital | 24 619 | 26 054 | 26 670 | 25 422 |
| Kortfristiga skulder | 147 | 1 350 | 435 | 288 |
| Summa eget kapital och skulder | 24 766 | 27 404 | 27 105 | 25 710 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar M Hammar Träteknik AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 272 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -276,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 99,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 76 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Uppsala.
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper, konsultverksamhet inom snickeri- och byggnadskonstruktionsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mikael Hammar (f. 1965) Styrelseledamot
- Sebastian Hammar Wieweg (f. 1991) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | M Hammar Träteknik AB (559352-8887) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-13 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Funbo Charlottendal 1, 741 77, Uppsala Besök: Funbo Charlottendal 1, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |