starkabolag.se

Aktiebolag Gnesta

M Ekstrand Entreprenad AB

18 sökningar

Omsättning 2025

1,5 mkr

+9,0 %
Rörelsemarginal

9,8 %

−14,2 p.e.
Soliditet

62,2 %

−34,7 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12
Omsättning1 4631 3421 251863
Rörelseresultat144323163374
Årets resultat96257129296
Eget kapital803707450321
Balansomslutning1 290729591495
Anställda1111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Nettoomsättning1 4631 3421 251863
Personalkostnader619560502398
Av- och nedskrivningar109152716
Övriga externa kostnader381284190142
Övriga rörelseposter, netto−210−160−36967
Rörelseresultat144323163374
Ränteintäkter142—
Räntekostnader22220
Resultat efter finansiella poster123325163374
Skatt26683478
Årets resultat96257129296

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Anläggningstillgångar7931217631
Varulager006678
Kortfristiga fordringar39126833825
Kassa och bank106340111361
Omsättningstillgångar497608515463
Summa tillgångar1 290729591495
Aktiekapital25252525
Balanserat resultat6824252960
Eget kapital803707450321
Justerat eget kapital803707450321
Långfristiga skulder4091953
Kortfristiga skulder7821132121
Summa eget kapital och skulder1 290729591495

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte M Ekstrand Entreprenad AB 1,5 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,8 procent, och soliditeten var hög — 62,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Gnesta.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall idka entreprenadverksamhet inom mark och bygg, försäljning av material inom mark och bygg, konsultverksamhet inom mark och bygg, verkstadsarbeten, uthyrning av personal, handel med värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är M Ekstrand Entreprenad AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av M Ekstrand Entreprenad AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller M Ekstrand Entreprenad AB (559352-2344)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

M Ekstrand Entreprenad AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2021-12-08
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Margretedalsvägen 9 Lgh 1204, 646 34, Gnesta
Besök: Margretedalsvägen 9 LGH 1204, Gnesta
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad