Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar M&C Saatchi AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
M&C Saatchi AB minskade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 531 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 0,5 procent, mot branschmedianens 5,3 procent.
Soliditeten ligger på 8,2 procent — branschens median är 42,1 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reklambyråverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 422 | 473 | 11 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −6,7 % | 372 | 531 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 397 | 529 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 % | 298 | 531 | 44 % |
| Soliditet | 8,2 % | 498 | 531 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 057 tkr | 162 | 531 | 69 % |
| Rörelseresultat per anställd | 11 tkr | 395 | 531 | 26 % |
| Nettoomsättning | 24 687 tkr | 140 | 531 | 74 % |
| Rörelseresultat | 133 tkr | 380 | 531 | 28 % |
| Antal anställda | 12 | 145 | 531 | 73 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 061 | 21 722 | 8 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −6,7 % | 18 456 | 24 745 | 25 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 18 228 | 24 713 | 26 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 % | 12 057 | 24 754 | 51 % |
| Soliditet | 8,2 % | 23 237 | 24 706 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 057 tkr | 11 199 | 24 755 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 11 tkr | 18 092 | 24 755 | 27 % |
| Nettoomsättning | 24 687 tkr | 10 437 | 24 755 | 58 % |
| Rörelseresultat | 133 tkr | 17 660 | 24 755 | 29 % |
| Antal anställda | 12 | 9 380 | 24 755 | 62 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 72 534 | 78 068 | 7 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −6,7 % | 66 137 | 87 561 | 24 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 67 103 | 87 479 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 % | 40 416 | 87 581 | 54 % |
| Soliditet | 8,2 % | 83 327 | 87 385 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 057 tkr | 39 180 | 87 582 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 11 tkr | 66 576 | 87 582 | 24 % |
| Nettoomsättning | 24 687 tkr | 32 915 | 87 582 | 62 % |
| Rörelseresultat | 133 tkr | 64 591 | 87 582 | 26 % |
| Antal anställda | 12 | 29 303 | 87 582 | 67 % |