Aktiebolag Vellinge
M Action Consulting Group AB
206 sökningar
Omsättning 2025
1 mkr
+51,7 %Rörelsemarginal
71,5 %
+22,4 p.e.Soliditet
88,9 %
−2,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 047 | 690 | 395 | 807 | 414 |
| Rörelseresultat | 749 | 339 | 9 | 354 | 228 |
| Årets resultat | 621 | 305 | 195 | 325 | 202 |
| Eget kapital | 4 289 | 3 888 | 3 783 | 3 783 | 3 648 |
| Balansomslutning | 5 315 | 4 878 | 4 631 | 4 882 | 4 702 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 047 | 690 | 395 | 807 | 414 |
| Personalkostnader | 31 | 40 | 46 | 38 | 34 |
| Av- och nedskrivningar | 228 | 236 | 236 | 30 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 317 | 296 | 232 | 544 | 319 |
| Övriga rörelseposter, netto | 278 | 221 | 128 | 159 | 188 |
| Rörelseresultat | 749 | 339 | 9 | 354 | 228 |
| Ränteintäkter | 15 | 53 | 61 | — | — |
| Räntekostnader | 101 | 0 | 0 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 663 | 393 | 70 | 384 | 225 |
| Bokslutsdispositioner | 156 | 0 | 184 | 0 | 39 |
| Skatt | 198 | 88 | 59 | 59 | 62 |
| Årets resultat | 621 | 305 | 195 | 325 | 202 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 215 | 2 281 | 2 022 | 1 080 | 1 763 |
| Kortfristiga fordringar | 449 | 325 | 241 | 872 | 417 |
| Kassa och bank | 2 651 | 2 272 | 2 368 | 2 930 | 2 522 |
| Omsättningstillgångar | 3 099 | 2 597 | 2 609 | 3 802 | 2 939 |
| Summa tillgångar | 5 315 | 4 878 | 4 631 | 4 882 | 4 702 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 618 | 3 533 | 3 538 | 3 408 | 3 396 |
| Eget kapital | 4 289 | 3 888 | 3 783 | 3 783 | 3 648 |
| Justerat eget kapital | 4 726 | 4 449 | 4 344 | 4 490 | 4 355 |
| Obeskattade reserver | 550 | 706 | 707 | 890 | 891 |
| Kortfristiga skulder | 476 | 284 | 141 | 209 | 163 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 315 | 4 878 | 4 631 | 4 882 | 4 702 |
Verksamhet
M Action Consulting Group AB omsatte 1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 71,5 procent, och soliditeten var hög — 88,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 52 procent. Bolaget hör hemma i Vellinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom strategi, styrelsearbete, marknadsföring, utbildning, kommunikation, handel med värdepapper, fastigheter och förvaltning och uthyrning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Michael Forsmark (f. 1965) Styrelseledamot
- Malin Charlotta Eggertz Forsmark (f. 1964) Styrelsesuppleant
- Carl Lennart Forsmark (f. 1949) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-21 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Rådjursvägen 14, 236 41, Höllviken Besök: Rådjursvägen 14, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |