Aktiebolag Enköping
Lyxeriet AB
47 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
+2,8 %Rörelsemarginal
5,2 %
−2,1 p.e.Soliditet
52,4 %
+3,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 195 | 1 163 | 986 | 922 | 975 | 874 | 1 091 | 928 |
| Rörelseresultat | 62 | 85 | −26 | −77 | 27 | 50 | 212 | 18 |
| Årets resultat | 52 | 73 | −40 | −89 | 15 | 39 | 161 | 11 |
| Eget kapital | 233 | 231 | 158 | 198 | 288 | 272 | 233 | 71 |
| Balansomslutning | 445 | 473 | 494 | 508 | 692 | 336 | 363 | 210 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 195 | 1 163 | 986 | 922 | 975 | 874 | 1 091 | 928 |
| Personalkostnader | 547 | 504 | 353 | 368 | 323 | 305 | 405 | 442 |
| Av- och nedskrivningar | 87 | 87 | 87 | 85 | 52 | 6 | 6 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 405 | 329 | 375 | 315 | 254 | 299 | 238 | 247 |
| Övriga rörelseposter, netto | −94 | −158 | −197 | −231 | −319 | −214 | −230 | −221 |
| Rörelseresultat | 62 | 85 | −26 | −77 | 27 | 50 | 212 | 18 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 13 | 16 | 12 | 7 | 0 | 6 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 54 | 73 | −40 | −89 | 19 | 50 | 206 | 16 |
| Skatt | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 11 | 45 | 5 |
| Årets resultat | 52 | 73 | −40 | −89 | 15 | 39 | 161 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 55 | 142 | 230 | 276 | 360 | 17 | 22 | 0 |
| Varulager | 71 | 54 | 73 | 78 | 42 | 83 | 36 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 139 | 110 | 90 | 78 | 56 | 39 | 55 | 84 |
| Kassa och bank | 180 | 167 | 101 | 76 | 234 | 197 | 250 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 390 | 331 | 264 | 233 | 331 | 319 | 341 | 210 |
| Summa tillgångar | 445 | 473 | 494 | 508 | 692 | 336 | 363 | 210 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 131 | 108 | 148 | 237 | 223 | 183 | 22 | 10 |
| Eget kapital | 233 | 231 | 158 | 198 | 288 | 272 | 233 | 71 |
| Justerat eget kapital | 233 | 231 | 158 | 198 | 288 | 272 | 233 | 71 |
| Långfristiga skulder | 66 | 111 | 157 | 202 | 300 | 1 | 0 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 146 | 131 | 179 | 108 | 104 | 63 | 130 | 89 |
| Summa eget kapital och skulder | 445 | 473 | 494 | 508 | 692 | 336 | 363 | 210 |
| Ställda säkerheter | 316 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lyxeriet AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,2 procent, och soliditeten var hög — 52,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Enköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Försäljning av nagelvårdprodukter och därmed förenlig verksamhet. Utbildning av återförsäljare och blivande nagelteknologer. Kosmetisk pigmentering.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anna Staff (f. 1984) Verkställande direktör
Styrelse
- Anna Staff (f. 1984) Styrelseledamot
- Nikolaj Kascelan (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-01-25 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Ängsmarksvägen 33A, lgh 1102, 749 44, Enköping Besök: Ängsmarksvägen 33 A LGH 1102, Enköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |