Aktiebolag Eskilstuna
Lykil Säkerhet AB
175 sökningar
20,2 mkr
−17,4 %2,0 %
−3,3 p.e.49,1 %
+4,2 p.e.11
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 234 | 24 492 | 23 501 | 26 188 | 18 188 | 13 098 | 14 768 |
| Rörelseresultat | 410 | 1 308 | 1 504 | 2 457 | 727 | 907 | 1 097 |
| Årets resultat | 370 | 981 | 699 | 7 | 30 | 6 | 269 |
| Eget kapital | 4 103 | 3 732 | 2 752 | 2 053 | 2 046 | 2 015 | 2 010 |
| Balansomslutning | 8 362 | 8 313 | 10 065 | 8 985 | 8 249 | 4 613 | 5 653 |
| Anställda | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 11 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 234 | 24 492 | 23 501 | 26 188 | 18 188 | 13 098 | 14 768 |
| Personalkostnader | 7 768 | 7 526 | 6 520 | 7 105 | 5 858 | 5 103 | 5 481 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 36 | 26 | 39 | 30 | 33 | 90 |
| Övriga externa kostnader | 3 308 | 2 987 | 2 484 | 2 788 | 2 703 | 1 981 | 1 911 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 676 | −12 635 | −12 967 | −13 799 | −8 870 | −5 074 | −6 189 |
| Rörelseresultat | 410 | 1 308 | 1 504 | 2 457 | 727 | 907 | 1 097 |
| Ränteintäkter | 80 | 11 | 5 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 23 | 12 | 27 | 15 | 1 | 10 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 467 | 1 306 | 1 731 | 2 209 | 730 | 930 | 1 099 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −470 | 0 | 0 | 0 | 569 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −270 | −2 130 | −700 | −910 | −1 400 |
| Skatt | 98 | 326 | 292 | 72 | 0 | 14 | 0 |
| Årets resultat | 370 | 981 | 699 | 7 | 30 | 6 | 269 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 216 | 1 160 | 955 | 580 | 871 | 180 | 164 |
| Varulager | 766 | 803 | 1 051 | 1 272 | 789 | 456 | 119 |
| Kortfristiga fordringar | 5 183 | 4 456 | 7 095 | 4 788 | 5 218 | 3 463 | 4 878 |
| Kassa och bank | 1 197 | 1 894 | 964 | 2 345 | 1 372 | 515 | 491 |
| Omsättningstillgångar | 7 145 | 7 154 | 9 110 | 8 404 | 7 378 | 4 434 | 5 488 |
| Summa tillgångar | 8 362 | 8 313 | 10 065 | 8 985 | 8 249 | 4 613 | 5 653 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Balanserat resultat | 3 483 | 2 501 | 1 803 | 1 796 | 1 766 | 1 759 | 1 491 |
| Eget kapital | 4 103 | 3 732 | 2 752 | 2 053 | 2 046 | 2 015 | 2 010 |
| Justerat eget kapital | 4 476 | 4 105 | 3 125 | 2 053 | 2 046 | 2 015 | 2 010 |
| Obeskattade reserver | 470 | 470 | 470 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 750 | 750 | 500 | 99 | 99 | 99 | 99 |
| Långfristiga skulder | 0 | 462 | 215 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 039 | 2 899 | 6 128 | 6 833 | 6 104 | 2 499 | 3 544 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 362 | 8 313 | 10 065 | 8 985 | 8 249 | 4 613 | 5 653 |
| Ställda säkerheter | 1 450 | 1 200 | 1 200 | 799 | 799 | 799 | 799 |
Verksamhet
Mätt mot de 424 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lykil Säkerhet AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 20,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 49,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Eskilstuna.
Bolaget ska bedriva försäljning, installationer och service av larmanläggningar och elektronikprodukter. Främst brandlarm, inbrottslarm, CCTV och passagesystem.
Styrelse & ledning
- Henrik Henriksson (f. 1979) Verkställande direktör
- Henrik Henriksson (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Christer Lindberg (f. 1949) Styrelseledamot
- Ellinor Högsberg (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Tommy Skogsfrid (f. 1954) Styrelsesuppleant
- Andreas Mathiasen (f. 1977) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-12-04 |
|---|---|
| Bransch | Övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090) |
| Adress | Mått Johanssons väg 7, 633 46, Eskilstuna Besök: Mått Johanssons Väg 7, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 016-170150 |