Aktiebolag Höör
Lydiagården AB
84 sökningar
Omsättning 2025
14,2 mkr
+18,3 %Rörelsemarginal
8,5 %
+7,3 p.e.Soliditet
51,8 %
−5,0 p.e.Anställda
11
+22,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 211 | 12 009 | 10 449 | 7 423 | 6 005 | 4 046 | 7 569 | 8 167 |
| Rörelseresultat | 1 203 | 143 | 406 | −1 702 | −554 | −1 226 | −632 | −1 169 |
| Årets resultat | 15 | 141 | 407 | −2 | −54 | −1 227 | −634 | −1 181 |
| Eget kapital | 1 612 | 1 597 | 1 456 | 1 049 | 1 051 | 1 105 | 732 | 104 |
| Balansomslutning | 3 113 | 2 811 | 2 311 | 1 696 | 1 769 | 1 924 | 1 747 | 1 919 |
| Anställda | 11 | 9 | 7 | 7 | 6 | 6 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 211 | 12 009 | 10 449 | 7 423 | 6 005 | 4 046 | 7 569 | 8 167 |
| Personalkostnader | 7 316 | 6 009 | 5 298 | 4 996 | 4 204 | 3 534 | 4 440 | 5 777 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 12 | 23 | 37 | 51 | 66 | 66 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 4 933 | 5 242 | 4 243 | 3 892 | 2 794 | 2 520 | 3 523 | 3 303 |
| Övriga rörelseposter, netto | −704 | −603 | −479 | −200 | 490 | 848 | −172 | −206 |
| Rörelseresultat | 1 203 | 143 | 406 | −1 702 | −554 | −1 226 | −632 | −1 169 |
| Ränteintäkter | 12 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 215 | 141 | 407 | −1 702 | −554 | −1 227 | −634 | −1 181 |
| Koncernbidrag | −1 200 | 0 | 0 | 1 700 | 500 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 15 | 141 | 407 | −2 | −54 | −1 227 | −634 | −1 181 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 389 | 77 | 55 | 31 | 69 | 120 | 186 | 252 |
| Kortfristiga fordringar | 1 041 | 2 247 | 2 031 | 730 | 1 021 | 1 109 | 1 479 | 738 |
| Kassa och bank | 1 683 | 487 | 225 | 935 | 679 | 694 | 81 | 929 |
| Omsättningstillgångar | 2 724 | 2 733 | 2 255 | 1 664 | 1 700 | 1 804 | 1 561 | 1 667 |
| Summa tillgångar | 3 113 | 2 811 | 2 311 | 1 696 | 1 769 | 1 924 | 1 747 | 1 919 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 497 | 1 356 | 949 | 951 | 1 005 | 632 | 4 | 25 |
| Eget kapital | 1 612 | 1 597 | 1 456 | 1 049 | 1 051 | 1 105 | 732 | 104 |
| Justerat eget kapital | 1 612 | 1 597 | 1 456 | 1 049 | 1 051 | 1 105 | 732 | 104 |
| Kortfristiga skulder | 1 501 | 1 214 | 855 | 647 | 718 | 819 | 1 015 | 1 815 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 113 | 2 811 | 2 311 | 1 696 | 1 769 | 1 924 | 1 747 | 1 919 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 160 | 1 160 | 1 160 | 1 160 |
Verksamhet
Mätt mot de 146 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lydiagården AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 14,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 51,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Höör.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva cancerrehabilitering och annan rehabilitering, konferensverksamhet samt utbildning inom detta område jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lillemor Groth (f. 1967) Styrelseledamot
- Emma Storjohann (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Carl Groth (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jessica Wallin (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-05-14 |
|---|---|
| Bransch | Traditionell, komplementär och alternativ medicin (SNI 86960) |
| Adress | Långstorp 118, 243 93, Höör Besök: Långstorp 118, Höör |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |