Aktiebolag Trollhättan
LY Sweden AB
60 sökningar
16,2 mkr
+21,4 %5,6 %
+4,4 p.e.27,1 %
+3,9 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 154 | 13 305 | 8 258 | 4 807 |
| Rörelseresultat | 907 | 161 | 358 | 129 |
| Årets resultat | 727 | 135 | 212 | 99 |
| Eget kapital | 1 398 | 672 | 537 | 324 |
| Balansomslutning | 5 168 | 2 899 | 2 029 | 1 460 |
| Anställda | 3 | 3 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 154 | 13 305 | 8 258 | 4 807 |
| Kostnad sålda varor | 14 004 | 0 | 7 334 | 4 465 |
| Bruttoresultat | 2 150 | 0 | 924 | 342 |
| Rörelseresultat | 907 | 161 | 358 | 129 |
| Ränteintäkter | 12 | 10 | 1 | — |
| Räntekostnader | 3 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 916 | 171 | 358 | 129 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −90 | 0 |
| Skatt | 190 | 36 | 56 | 30 |
| Årets resultat | 727 | 135 | 212 | 99 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 2 479 | 1 272 | 1 225 | 513 |
| Kortfristiga fordringar | 1 049 | 637 | 173 | 156 |
| Kassa och bank | 1 640 | 990 | 631 | 791 |
| Omsättningstillgångar | 5 168 | 2 899 | 2 029 | 1 460 |
| Summa tillgångar | 5 168 | 2 899 | 2 029 | 1 460 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 646 | 512 | 300 | 0 |
| Eget kapital | 1 398 | 672 | 537 | 324 |
| Justerat eget kapital | 1 469 | 743 | 608 | 324 |
| Obeskattade reserver | 90 | 90 | 90 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 680 | 2 137 | 1 402 | 1 136 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 168 | 2 899 | 2 029 | 1 460 |
| Ansvarsförbindelser | 200 | 0 | 200 | 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 412 bolag som granskas inom samma bransch hamnar LY Sweden AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 16,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 5,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 27,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Trollhättan.
Bolaget ska driva webbportaler och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jonas Larsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Marika Larsson (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Emma Larsson (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Patrik Larsson (f. 1975) Styrelsesuppleant
- Lena Gustafsson (f. 1967) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-08 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712) |
| Adress | Gulsippevägen 10, 461 44, Trollhättan Besök: Gulsippevägen 10, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |