Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar LVR Kitchen AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
LVR Kitchen AB minskade omsättningen med 11 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 1,1 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 10,7 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 287 | 5 019 | 15 % | |
| Värdeförändring | −29,0 % | 4 239 | 4 909 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | −10,6 % | 5 095 | 5 658 | 10 % |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 4 225 | 5 655 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,5 % | 2 600 | 5 658 | 54 % |
| Soliditet | 10,7 % | 5 269 | 5 645 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 877 tkr | 641 | 5 658 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 4 017 | 5 658 | 29 % |
| Nettoomsättning | 13 142 tkr | 1 626 | 5 658 | 71 % |
| Rörelseresultat | 149 tkr | 3 974 | 5 658 | 30 % |
| Antal anställda | 7 | 2 441 | 5 658 | 57 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 045 | 3 154 | 3 % | |
| Värdeförändring | −29,0 % | 2 743 | 3 119 | 12 % |
| Tillväxt i omsättning | −10,6 % | 2 799 | 3 412 | 18 % |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 2 577 | 3 412 | 24 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,5 % | 923 | 3 414 | 73 % |
| Soliditet | 10,7 % | 3 254 | 3 401 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 877 tkr | 1 945 | 3 414 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 2 572 | 3 414 | 25 % |
| Nettoomsättning | 13 142 tkr | 2 066 | 3 414 | 39 % |
| Rörelseresultat | 149 tkr | 2 588 | 3 414 | 24 % |
| Antal anställda | 7 | 1 824 | 3 414 | 47 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 74 310 | 78 286 | 5 % | |
| Värdeförändring | −29,0 % | 66 611 | 77 169 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | −10,6 % | 71 623 | 87 562 | 18 % |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 64 109 | 87 475 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,5 % | 29 550 | 87 581 | 66 % |
| Soliditet | 10,7 % | 81 737 | 87 381 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 877 tkr | 44 366 | 87 582 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 63 615 | 87 582 | 27 % |
| Nettoomsättning | 13 142 tkr | 49 969 | 87 582 | 43 % |
| Rörelseresultat | 149 tkr | 64 028 | 87 582 | 27 % |
| Antal anställda | 7 | 45 717 | 87 582 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .