Aktiebolag Arboga
Lungerfastigheter AB
23 sökningar
Omsättning 2025
310 tkr
+1,3 %Rörelsemarginal
42,6 %
+4,3 p.e.Soliditet
8,9 %
+2,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 310 | 306 | 351 | 0 |
| Rörelseresultat | 132 | 117 | 82 | −25 |
| Årets resultat | 89 | 67 | 46 | −25 |
| Eget kapital | 379 | 289 | 222 | 175 |
| Balansomslutning | 4 282 | 4 274 | 4 348 | 4 006 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 310 | 306 | 351 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 86 | 86 | 72 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 95 | 211 | 25 |
| Övriga rörelseposter, netto | −54 | −8 | 14 | — |
| Rörelseresultat | 132 | 117 | 82 | −25 |
| Räntekostnader | 20 | 32 | 30 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 112 | 85 | 52 | −25 |
| Skatt | 23 | 17 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 89 | 67 | 46 | −25 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 119 | 4 205 | 4 291 | 3 762 |
| Kortfristiga fordringar | 38 | 45 | 52 | 0 |
| Kassa och bank | 125 | 24 | 5 | 244 |
| Omsättningstillgångar | 164 | 69 | 57 | 244 |
| Summa tillgångar | 4 282 | 4 274 | 4 348 | 4 006 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 90 | 22 | −24 | 0 |
| Eget kapital | 379 | 289 | 222 | 175 |
| Justerat eget kapital | 379 | 289 | 222 | 175 |
| Långfristiga skulder | 3 795 | 3 795 | 3 955 | 3 200 |
| Kortfristiga skulder | 108 | 190 | 171 | 631 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 282 | 4 274 | 4 348 | 4 006 |
| Ställda säkerheter | 650 | 650 | 650 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Lungerfastigheter AB omsatte 310 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 829 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 42,6 procent, och soliditeten var låg — 8,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget hör hemma i Arboga.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bygga och hyra ut lägenheter
Styrelse & ledning
Styrelse
- Erik Axelsson (f. 1960) Ordförande, Styrelseledamot
- Simon Axelsson (f. 1992) Styrelseledamot
- Christoffer Axelsson (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Elisabet Palmquist (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-07-08 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Södra Lunger Nasta 322, 732 98, Arboga Besök: Södra Lunger Nasta 322, Arboga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |