Aktiebolag Helsingborg
Lunex Guldhandel AB
174 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
−4,6 %Rörelsemarginal
20,0 %
+32,8 p.e.Soliditet
70,8 %
+6,1 p.e.Anställda
3
−25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 941 | 2 034 | 4 035 | 2 459 | 2 123 | 330 | 45 | 0 |
| Rörelseresultat | 388 | −261 | 2 075 | 847 | 740 | −728 | −89 | −31 |
| Årets resultat | 237 | 29 | 1 212 | 508 | 735 | −730 | 0 | 2 |
| Eget kapital | 2 941 | 2 705 | 2 676 | 1 464 | 956 | 221 | 351 | 351 |
| Balansomslutning | 4 156 | 4 184 | 4 757 | 4 198 | 2 811 | 858 | 500 | 609 |
| Anställda | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 941 | 2 034 | 4 035 | 2 459 | 2 123 | 330 | 45 | 0 |
| Personalkostnader | 1 052 | 1 568 | 1 225 | 1 069 | 932 | 826 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 7 | 20 | 18 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 501 | 634 | 716 | 525 | 451 | 251 | 134 | 29 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −86 | — | — | — | 19 | — | — |
| Rörelseresultat | 388 | −261 | 2 075 | 847 | 740 | −728 | −89 | −31 |
| Räntekostnader | 11 | 3 | 47 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 376 | −263 | 2 028 | 846 | 739 | −730 | −89 | −32 |
| Bokslutsdispositioner | −75 | 305 | −500 | −205 | 0 | 0 | 90 | 35 |
| Skatt | 64 | 13 | 316 | 133 | 4 | 0 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 237 | 29 | 1 212 | 508 | 735 | −730 | 0 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 93 | 112 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 3 757 | 3 967 | 4 382 | 3 769 | 2 465 | 492 | 402 | 609 |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 115 | 147 | 155 | 177 | 40 | 47 | 0 |
| Kassa och bank | 295 | 102 | 135 | 162 | 169 | 326 | 51 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 4 156 | 4 184 | 4 664 | 4 086 | 2 811 | 858 | 500 | 609 |
| Summa tillgångar | 4 156 | 4 184 | 4 757 | 4 198 | 2 811 | 858 | 500 | 609 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 654 | 2 626 | 1 414 | 906 | 171 | 301 | 301 | 299 |
| Eget kapital | 2 941 | 2 705 | 2 676 | 1 464 | 956 | 221 | 351 | 351 |
| Justerat eget kapital | 3 318 | 3 023 | 3 236 | 1 627 | 956 | 221 | 351 | 422 |
| Obeskattade reserver | 475 | 400 | 705 | 205 | 0 | 0 | 0 | 90 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 945 | 945 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 740 | 1 079 | 1 376 | 1 584 | 910 | 637 | 149 | 168 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 156 | 4 184 | 4 757 | 4 198 | 2 811 | 858 | 500 | 609 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 608 granskade bolag ligger Lunex Guldhandel AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,0 procent, och soliditeten var hög — 70,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Helsingborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Raid Radhi (f. 1984) Styrelseledamot
- Sam Khalaf (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-13 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder (SNI 47771) |
| Adress | Södra Förstadsgatan 82, 214 20, Malmö Besök: Södra Förstadsgatan 82 BV, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |