starkabolag.se

Aktiebolag Huddinge

Lundblads Smide AB

293 sökningar

Omsättning 2025

8,8 mkr

−9,0 %
Rörelsemarginal

1,1 %

−3,5 p.e.
Soliditet

36,0 %

−1,1 p.e.
Anställda

7

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-092024-092023-092022-062021-06
Omsättning8 8129 68110 5766 8747 225
Rörelseresultat99446173−50768
Årets resultat72250118−28637
Eget kapital787815564351637
Balansomslutning2 4062 4112 1292 0922 948
Anställda77777
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-092024-092023-09*2022-062021-06
Nettoomsättning8 8129 68110 5766 8747 225
Personalkostnader4 0574 0754 8393 6723 737
Av- och nedskrivningar2530393740
Övriga externa kostnader2 1312 0922 6752 1251 793
Övriga rörelseposter, netto−2 500−3 038−2 850−1 547−1 587
Rörelseresultat99446173−50768
Räntekostnader629371612
Resultat efter finansiella poster94417136−52356
Bokslutsdispositioner0−1000237−8
Skatt216618011
Årets resultat72250118−28637

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-092024-092023-09*2022-062021-06
Anläggningstillgångar211236266305342
Varulager504640532715571
Kortfristiga fordringar1 6911 4151 3311 0722 035
Kassa och bank0120000
Omsättningstillgångar2 1942 1741 8631 7872 606
Summa tillgångar2 4062 4112 1292 0922 948
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat565415201487450
Eget kapital787815564351637
Justerat eget kapital866894564351825
Obeskattade reserver10010000237
Långfristiga skulder740160246283
Kortfristiga skulder1 4451 4961 4051 4951 791
Summa eget kapital och skulder2 4062 4112 1292 0922 948
Ställda säkerheter700700700700700

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Lundblads Smide AB omsatte 8,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 11,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,1 procent, och soliditeten var god — 36,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Huddinge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva smide och metallhantverk samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Lundblads Smide AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Lundblads Smide AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Lundblads Smide AB (556091-6958)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Moderbolag Michael Allender AB (559380-4668)
Koncernmoder Michael Allender AB (559380-4668)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1964-03-06
Bransch Tillverkning av metalltrådvaror, kedjor och fjädrar (SNI 25930)
Adress
Jonvägen 6, 141 49, Huddinge
Besök: Jonvägen 6, Huddinge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-2262160