Aktiebolag Örebro
Lumexia AB
96 sökningar
Omsättning 2025
804 tkr
Rörelsemarginal
88,7 %
Soliditet
67,3 %
−25,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 804 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 610 | 466 |
| Rörelseresultat | 713 | −12 | −20 | −23 | −18 | −30 | −128 | 251 |
| Årets resultat | 591 | −12 | −20 | −23 | −18 | −30 | −55 | 138 |
| Eget kapital | 676 | 85 | 97 | 117 | 140 | 158 | 229 | 284 |
| Balansomslutning | 1 005 | 92 | 104 | 124 | 146 | 178 | 297 | 526 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 804 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 610 | 466 |
| Personalkostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 582 | 164 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 9 | 11 | 11 | 11 | 11 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 89 | 12 | 11 | 12 | 7 | 16 | 145 | 51 |
| Rörelseresultat | 713 | −12 | −20 | −23 | −18 | −30 | −128 | 251 |
| Resultat efter finansiella poster | 713 | −12 | −20 | −23 | −18 | −30 | −128 | 251 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | −73 |
| Skatt | 122 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 |
| Årets resultat | 591 | −12 | −20 | −23 | −18 | −30 | −55 | 138 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 9 | 20 | 31 | 42 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 225 | 91 | 103 | 113 | 123 | 145 | 145 | 243 |
| Kassa och bank | 130 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 110 | 230 |
| Omsättningstillgångar | 1 005 | 92 | 104 | 115 | 125 | 147 | 255 | 473 |
| Summa tillgångar | 1 005 | 92 | 104 | 124 | 146 | 178 | 297 | 526 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −15 | −3 | 17 | 40 | 58 | 88 | 184 | 46 |
| Eget kapital | 676 | 85 | 97 | 117 | 140 | 158 | 229 | 284 |
| Justerat eget kapital | 676 | 85 | 97 | 117 | 140 | 158 | 229 | 342 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 329 | 7 | 7 | 7 | 6 | 20 | 68 | 169 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 005 | 92 | 104 | 124 | 146 | 178 | 297 | 526 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 301 granskade bolag ligger Lumexia AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 804 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 88,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 67,3 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Örebro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultation inom vård och omsorg.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Majid Sari-Sarraf (f. 1959) Verkställande direktör
Styrelse
- Majid Sari-Sarraf (f. 1959) Styrelseledamot
- Filip Sari-Sarraf (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-04-08 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Fahnehielmsvägen 15, 132 39, Saltsjö-Boo Besök: Fahnehielmsvägen 15, Saltsjö-Boo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6175959 |