Aktiebolag Stockholm
Lumaklint AB
69 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
3,1 %
−96,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 96 | 84 |
| Rörelseresultat | −343 | −42 | −2 | −19 | −414 | −70 | 37 | −3 |
| Årets resultat | −379 685 | −27 | −2 | −19 | 3 792 | −70 | 32 | −3 |
| Eget kapital | 3 168 | 1 203 | 29 | 31 | 3 849 | 57 | 67 | 35 |
| Balansomslutning | 101 023 | 1 203 | 288 | 349 | 4 343 | 62 | 75 | 43 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 96 | 84 |
| Rörelseresultat | −343 | −42 | −2 | −19 | −414 | −70 | 37 | −3 |
| Ränteintäkter | 0 | 15 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −354 | −27 | −2 | −19 | 51 426 | −70 | 37 | −3 |
| Koncernbidrag | −477 832 | 0 | 0 | 0 | −47 633 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | −98 501 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 |
| Årets resultat | −379 685 | −27 | −2 | −19 | 3 792 | −70 | 32 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 101 023 | 1 041 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 61 | 11 | 9 |
| Kassa och bank | 0 | 162 | 262 | 349 | 4 343 | 1 | 64 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 162 | 262 | 349 | 4 343 | 62 | 75 | 43 |
| Summa tillgångar | 101 023 | 1 203 | 288 | 349 | 4 343 | 62 | 75 | 43 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 153 | −20 | −19 | 0 | 7 | 17 | −15 | −12 |
| Eget kapital | 3 168 | 1 203 | 29 | 31 | 3 849 | 57 | 67 | 35 |
| Justerat eget kapital | 3 168 | 1 203 | 29 | 31 | 3 849 | 57 | 67 | 35 |
| Kortfristiga skulder | 97 855 | 0 | 259 | 318 | 494 | 5 | 8 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 101 023 | 1 203 | 288 | 349 | 4 343 | 62 | 75 | 43 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Björn Garat (f. 1975) Styrelseledamot
- Agneta Segerhammar (f. 1963) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Harald Jagner (f. 1971) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Sagax BidCo 28 AB (559400-3625) |
|---|---|
| Koncernmoder | AB Sagax (556520-0028) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-21 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Engelbrektsplan , 6 tr, 114 34, Stockholm Besök: Engelbrektsplan 6 TR, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |