Aktiebolag Södertälje
Lukma Care AB
18 sökningar
Omsättning 2025
389 tkr
−2,3 %Rörelsemarginal
17,0 %
−5,4 p.e.Soliditet
94,4 %
+18,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 389 | 398 | 344 | 358 | 46 |
| Rörelseresultat | 66 | 89 | 82 | 74 | −48 |
| Årets resultat | 52 | 71 | 66 | 69 | −48 |
| Eget kapital | 234 | 182 | 111 | 46 | −23 |
| Balansomslutning | 248 | 240 | 132 | 183 | 104 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 389 | 398 | 344 | 358 | 46 |
| Personalkostnader | 11 | 0 | 0 | 0 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 156 | 130 | 112 | 114 | 14 |
| Övriga rörelseposter, netto | −156 | −179 | −150 | −170 | −40 |
| Rörelseresultat | 66 | 89 | 82 | 74 | −48 |
| Resultat efter finansiella poster | 66 | 89 | 83 | 74 | −48 |
| Skatt | 14 | 18 | 17 | 5 | 0 |
| Årets resultat | 52 | 71 | 66 | 69 | −48 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 75 | 50 | 77 | 44 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 28 | 18 | 18 | 32 |
| Kassa och bank | 156 | 162 | 37 | 121 | 41 |
| Omsättningstillgångar | 248 | 240 | 132 | 183 | 104 |
| Summa tillgångar | 248 | 240 | 132 | 183 | 104 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 157 | 86 | 20 | −48 | 0 |
| Eget kapital | 234 | 182 | 111 | 46 | −23 |
| Justerat eget kapital | 234 | 182 | 111 | 46 | −23 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 120 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 58 | 21 | 17 | 7 |
| Summa eget kapital och skulder | 248 | 240 | 132 | 183 | 104 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 987 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lukma Care AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 389 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,0 procent, och soliditeten var hög — 94,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva läkarverksamhet, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet och skönhetsvård.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Egle Matuziené (f. 1986) Styrelseledamot
- Dalia Kazakeviciene (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-06-09 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Morabergsvägen 9B Hus 1, 152 42, Södertälje Besök: Morabergsvägen 9 B Hus 1, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |