Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Lucy's Kitchen AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Lucy's Kitchen AB minskade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 0,4 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 8,7 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 3 817 | 5 659 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 4 461 | 5 656 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 % | 1 364 | 5 659 | 76 % |
| Soliditet | 8,7 % | 5 362 | 5 646 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 358 tkr | 2 491 | 5 659 | 56 % |
| Rörelseresultat per anställd | 5 tkr | 4 439 | 5 659 | 22 % |
| Nettoomsättning | 12 220 tkr | 1 802 | 5 659 | 68 % |
| Rörelseresultat | 46 tkr | 4 378 | 5 659 | 23 % |
| Antal anställda | 9 | 1 762 | 5 659 | 69 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 6 751 | 10 556 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 8 100 | 10 543 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 % | 1 666 | 10 557 | 84 % |
| Soliditet | 8,7 % | 9 981 | 10 530 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 358 tkr | 7 573 | 10 557 | 28 % |
| Rörelseresultat per anställd | 5 tkr | 8 172 | 10 557 | 23 % |
| Nettoomsättning | 12 220 tkr | 6 295 | 10 557 | 40 % |
| Rörelseresultat | 46 tkr | 8 122 | 10 557 | 23 % |
| Antal anställda | 9 | 4 448 | 10 557 | 58 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 54 933 | 87 570 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 67 911 | 87 488 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 % | 13 942 | 87 590 | 84 % |
| Soliditet | 8,7 % | 83 039 | 87 388 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 358 tkr | 63 152 | 87 591 | 28 % |
| Rörelseresultat per anställd | 5 tkr | 68 366 | 87 591 | 22 % |
| Nettoomsättning | 12 220 tkr | 52 179 | 87 591 | 40 % |
| Rörelseresultat | 46 tkr | 68 017 | 87 591 | 22 % |
| Antal anställda | 9 | 37 398 | 87 591 | 57 % |