Aktiebolag Skara
LS Café & Bageri AB
44 sökningar
Omsättning 2025
6,5 mkr
+14,8 %Rörelsemarginal
9,0 %
−0,5 p.e.Soliditet
90,6 %
+9,4 p.e.Anställda
10
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 509 | 5 671 | 4 988 | 6 248 | 7 384 |
| Rörelseresultat | 583 | 537 | 318 | 543 | 1 142 |
| Årets resultat | 473 | 462 | 276 | 433 | 904 |
| Eget kapital | 2 074 | 2 051 | 2 290 | 2 164 | 1 980 |
| Balansomslutning | 2 290 | 2 527 | 2 464 | 2 585 | 2 589 |
| Anställda | 10 | 8 | 8 | 12 | 16 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 509 | 5 671 | 4 988 | 6 248 | 7 384 |
| Personalkostnader | 3 599 | 3 176 | 2 920 | 3 425 | 3 699 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 80 | 155 | 165 | 157 |
| Övriga externa kostnader | 1 114 | 883 | 1 017 | 1 116 | 1 160 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 115 | −995 | −578 | −999 | −1 226 |
| Rörelseresultat | 583 | 537 | 318 | 543 | 1 142 |
| Ränteintäkter | 15 | 46 | 30 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 597 | 582 | 348 | 547 | 1 141 |
| Skatt | 125 | 120 | 73 | 113 | 237 |
| Årets resultat | 473 | 462 | 276 | 433 | 904 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 250 | 348 | 366 | 596 | 720 |
| Varulager | 50 | 53 | 0 | 86 | 68 |
| Kortfristiga fordringar | 208 | 251 | 362 | 217 | 139 |
| Kassa och bank | 1 782 | 1 875 | 1 736 | 1 686 | 1 662 |
| Omsättningstillgångar | 2 040 | 2 179 | 2 098 | 1 989 | 1 869 |
| Summa tillgångar | 2 290 | 2 527 | 2 464 | 2 585 | 2 589 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 551 | 1 539 | 1 964 | 1 681 | 1 026 |
| Eget kapital | 2 074 | 2 051 | 2 290 | 2 164 | 1 980 |
| Justerat eget kapital | 2 074 | 2 051 | 2 290 | 2 164 | 1 980 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 476 | 174 | 421 | 609 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 290 | 2 527 | 2 464 | 2 585 | 2 589 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte LS Café & Bageri AB 6,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 9,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 90,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Skara.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva Café-, bageri- och konditoriverksamhet. Restaurang, catering och kalaskokeri. Kioskverksamhet Handel av varor förenligt med café- och bageriverksamheten Handel av grönsaker och växter. Handel med vintage produkter Försäljning vid marknader och mässor. Uthyrning av cyklar och hästar Turevenemang Handel med värdepapper och där med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lena Svedung (f. 1960) Styrelseledamot
- Magnus Pauldén (f. 1954) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Robin Lennartson (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Skärv Hushagen 2, 532 92, Axvall Besök: Skärv Hushagen 2, Axvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |