Aktiebolag Sollentuna 125 sökningar
Lovisa Wallin AB
Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
5 mkr
+29,5 %-0,5 %
−20,6 p.e.48,8 %
+3,8 p.e.3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 972 | 3 839 | 3 941 | 4 067 | 4 251 |
| Rörelseresultat | −24 | 774 | −2 | 1 648 | 2 475 |
| Årets resultat | 946 | 794 | −1 287 | 971 | 1 470 |
| Eget kapital | 1 849 | 1 403 | 809 | 2 296 | 1 495 |
| Balansomslutning | 3 792 | 3 120 | 2 430 | 3 841 | 3 463 |
| Anställda | 3 | 2 | 3 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 972 | 3 839 | 3 941 | 4 067 | 4 251 |
| Personalkostnader | 3 549 | 2 471 | 2 378 | 1 444 | 489 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 439 | 813 | 1 565 | 974 | 1 287 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 219 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −24 | 774 | −2 | 1 648 | 2 475 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 162 | 1 500 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 976 | 1 118 | −1 252 | 1 648 | 2 474 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −150 | 0 | −400 | −600 |
| Koncernbidrag | −25 | −43 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 5 | 131 | 34 | 278 | 404 |
| Årets resultat | 946 | 794 | −1 287 | 971 | 1 470 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 641 | 501 | 100 | 75 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 1 317 | 1 104 | 1 841 | 2 991 | 2 051 |
| Kassa och bank | 1 834 | 1 515 | 489 | 775 | 1 400 |
| Omsättningstillgångar | 3 151 | 2 619 | 2 330 | 3 766 | 3 451 |
| Summa tillgångar | 3 792 | 3 120 | 2 430 | 3 841 | 3 463 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 878 | 584 | 2 071 | 1 300 | 0 |
| Eget kapital | 1 849 | 1 403 | 809 | 2 296 | 1 495 |
| Justerat eget kapital | 2 762 | 2 316 | 1 603 | 3 090 | 1 971 |
| Obeskattade reserver | 1 150 | 1 150 | 1 000 | 1 000 | 600 |
| Kortfristiga skulder | 793 | 567 | 621 | 545 | 1 368 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 792 | 3 120 | 2 430 | 3 841 | 3 463 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 097 granskade bolag ligger Lovisa Wallin AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,5 procent, och soliditeten var god — 48,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 30 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Sollentuna.
Bolaget skall bedriva försäljning av marknadsföring på sociala medier samt föredrag om marknadsföring. Dessutom ska bolaget bedriva verksamhet inom foto och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lovisa Wallin (f. 1993) Styrelseledamot
- Todd Buster Reuterswärd (f. 1991) Styrelsesuppleant
- Merle Adamson (f. 1985) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Lovisa Wallin AB (559236-1132) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-01-10 |
|---|---|
| Adress | Sturegatan 16, 114 36, Stockholm Besök: Sturegatan 16, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |