Aktiebolag Grums
Lövgrens Byggtjänst i Värmland AB
136 sökningar
Omsättning 2024
4,8 mkr
+24,8 %Rörelsemarginal
10,8 %
+6,3 p.e.Soliditet
59,2 %
−4,0 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 833 | 3 873 | 4 118 | 3 518 | 4 920 | 3 532 | 3 342 |
| Rörelseresultat | 524 | 175 | 237 | 152 | 521 | −381 | −299 |
| Årets resultat | 426 | 146 | 188 | 120 | 499 | −349 | −89 |
| Eget kapital | 1 002 | 976 | 830 | 642 | 522 | 23 | 372 |
| Balansomslutning | 1 693 | 1 544 | 1 448 | 1 462 | 1 436 | 879 | 1 680 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 833 | 3 873 | 4 118 | 3 518 | 4 920 | 3 532 | 3 342 |
| Personalkostnader | 1 906 | 1 788 | 1 620 | 1 635 | 1 476 | 1 850 | 1 919 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 16 | 0 | 19 | 49 | 117 | 117 |
| Övriga externa kostnader | 299 | 310 | 311 | 360 | 343 | 341 | 375 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 076 | −1 584 | −1 950 | −1 352 | −2 531 | −1 605 | −1 230 |
| Rörelseresultat | 524 | 175 | 237 | 152 | 521 | −381 | −299 |
| Ränteintäkter | 13 | 10 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 537 | 184 | 237 | 151 | 519 | −384 | −301 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 212 |
| Skatt | 111 | 38 | 49 | 31 | 20 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 426 | 146 | 188 | 120 | 499 | −349 | −89 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 94 | 122 | 0 | 4 | 24 | 73 | 190 |
| Kortfristiga fordringar | 588 | 63 | 357 | 223 | 269 | 224 | 311 |
| Kassa och bank | 1 011 | 1 359 | 1 091 | 1 235 | 1 143 | 582 | 1 179 |
| Omsättningstillgångar | 1 599 | 1 423 | 1 448 | 1 458 | 1 412 | 806 | 1 490 |
| Summa tillgångar | 1 693 | 1 544 | 1 448 | 1 462 | 1 436 | 879 | 1 680 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 476 | 730 | 542 | 422 | −77 | 272 | 361 |
| Eget kapital | 1 002 | 976 | 830 | 642 | 522 | 23 | 372 |
| Justerat eget kapital | 1 002 | 976 | 830 | 642 | 522 | 23 | 399 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 65 | 114 |
| Kortfristiga skulder | 691 | 568 | 618 | 820 | 897 | 791 | 1 160 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 693 | 1 544 | 1 448 | 1 462 | 1 436 | 879 | 1 680 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 666 granskade bolag ligger Lövgrens Byggtjänst i Värmland AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 4,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,8 procent, och soliditeten var hög — 59,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 25 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Grums.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnads- verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pär Lövgren (f. 1974) Styrelseledamot
- Andreas Lövgren (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Maggie Fagergren (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-10-06 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Häggvik 5, 664 96, Segmon Besök: Häggvik 5, Segmon |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6422864 |