Aktiebolag Vellinge
lostboyslab AB
56 sökningar
2,7 mkr
−21,1 %-48,3 %
+36,5 p.e.-29,7 %
−37,5 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 725 | 3 454 | 3 771 | 733 |
| Rörelseresultat | −1 317 | −2 931 | −4 523 | −4 162 |
| Årets resultat | −1 565 | −3 179 | −4 641 | −4 162 |
| Eget kapital | −668 | 297 | 722 | 1 863 |
| Balansomslutning | 2 247 | 3 806 | 19 761 | 15 485 |
| Anställda | 2 | 3 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 725 | 3 454 | 3 771 | 733 |
| Personalkostnader | 1 215 | 1 668 | 2 527 | 1 803 |
| Av- och nedskrivningar | 1 011 | 1 021 | 1 300 | 734 |
| Övriga externa kostnader | 1 594 | 2 458 | 2 658 | 1 847 |
| Övriga rörelseposter, netto | −222 | −1 238 | −1 809 | −511 |
| Rörelseresultat | −1 317 | −2 931 | −4 523 | −4 162 |
| Ränteintäkter | 0 | 16 | 0 | — |
| Räntekostnader | 248 | 264 | 119 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 565 | −3 179 | −4 641 | −4 162 |
| Årets resultat | −1 565 | −3 179 | −4 641 | −4 162 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 512 | 2 535 | 4 759 | 8 397 |
| Varulager | 278 | 375 | 499 | 788 |
| Kortfristiga fordringar | 364 | 843 | 13 724 | 5 976 |
| Kassa och bank | 93 | 53 | 779 | 324 |
| Omsättningstillgångar | 735 | 1 271 | 15 001 | 7 088 |
| Summa tillgångar | 2 247 | 3 806 | 19 761 | 15 485 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 272 | 697 | 1 838 | 0 |
| Eget kapital | −668 | 297 | 722 | 1 863 |
| Justerat eget kapital | −668 | 297 | 722 | 1 863 |
| Långfristiga skulder | 1 840 | 2 200 | 2 833 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 075 | 1 309 | 16 206 | 13 622 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 247 | 3 806 | 19 761 | 15 485 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 6 854 | 6 254 | 9 500 | 6 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
lostboyslab AB omsatte 2,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 4,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -48,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -29,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Vellinge.
Bolaget skall bedriva design, prototyp och tillverkning av produkter med hjälp av 3D printing och additiv tillverkning samt legotillverkning i plast och kolfiber inom huvudsak fordonsindustrin och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stefan Larsson (f. 1966) Verkställande direktör
- Stefan Larsson (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Linus Logren (f. 1988) Styrelseledamot
- Daniel Nerman (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Andréa Åkesson (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Gohardorgohome AB (559081-3894) |
|---|---|
| Koncernmoder | Gohardorgohome AB (559081-3894) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-08-21 |
|---|---|
| Bransch | Annan plastvarutillverkning (SNI 22260) |
| Adress | Rättarevägen 4, 235 91, Vellinge Besök: Rättarevägen 4, Vellinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |