Aktiebolag Stockholm
Lorichs Innovations AB
11 sökningar
2,6 mkr
+33,1 %60,5 %
+14,7 p.e.34,1 %
−4,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 628 | 1 975 | 1 414 |
| Rörelseresultat | 1 590 | 904 | 521 |
| Årets resultat | 981 | 556 | 316 |
| Eget kapital | 1 049 | 597 | 341 |
| Balansomslutning | 3 073 | 1 542 | 967 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 628 | 1 975 | 1 414 |
| Personalkostnader | 919 | 937 | 710 |
| Övriga externa kostnader | 119 | 132 | 163 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −20 |
| Rörelseresultat | 1 590 | 904 | 521 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 3 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 588 | 902 | 520 |
| Bokslutsdispositioner | −350 | −200 | −120 |
| Skatt | 257 | 147 | 84 |
| Årets resultat | 981 | 556 | 316 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 437 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 165 | 730 | 963 |
| Kassa och bank | 471 | 812 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 1 637 | 1 542 | 967 |
| Summa tillgångar | 3 073 | 1 542 | 967 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 43 | 16 | 0 |
| Eget kapital | 1 049 | 597 | 341 |
| Justerat eget kapital | 1 581 | 851 | 436 |
| Obeskattade reserver | 670 | 320 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 1 354 | 625 | 506 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 073 | 1 542 | 967 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Lorichs Innovations AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 60,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 34,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 33 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva forsknings- och utvecklingsverksamhet samt konsulterande verksamhet med inriktning främst på informationsteknologi och systemutveckling samt på kommersialisering och industrialisering av nya teknologier, inom såväl informationsteknologi och systemutveckling som inom andra tekniska områden. Bolaget ska även bedriva konsulterande verksamhet inom företagsledning, affärsutveckling och organisation, äga och förvalta fast och lös egendom, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Eskil Jörgensen (f. 1992) Styrelseledamot
- Maja Jörgensen (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Svinningeuddsvägen 14D, 184 92, Åkersberga Besök: Svinningeuddsvägen 14 D, Åkersberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |