Aktiebolag Stockholm 35 sökningar
Lorenz Tech AB
Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
6,7 mkr
−32,2 %-15,9 %
−40,2 p.e.46,4 %
−18,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 678 | 9 843 | 4 705 |
| Rörelseresultat | −1 061 | 2 396 | 2 517 |
| Årets resultat | −990 | 1 707 | 2 033 |
| Eget kapital | 1 137 | 4 434 | 2 727 |
| Balansomslutning | 2 452 | 6 886 | 3 713 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 678 | 9 843 | 4 705 |
| Övriga externa kostnader | 5 557 | 4 405 | 1 492 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 182 | −3 042 | −696 |
| Rörelseresultat | −1 061 | 2 396 | 2 517 |
| Ränteintäkter | 72 | 3 | 43 |
| Räntekostnader | 0 | 64 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −990 | 2 330 | 2 560 |
| Skatt | 0 | 623 | 527 |
| Årets resultat | −990 | 1 707 | 2 033 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 44 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 980 | 2 111 | 3 226 |
| Kassa och bank | 428 | 4 775 | 487 |
| Omsättningstillgångar | 2 452 | 6 886 | 3 713 |
| Summa tillgångar | 2 452 | 6 886 | 3 713 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 102 | 2 702 | 0 |
| Eget kapital | 1 137 | 4 434 | 2 727 |
| Justerat eget kapital | 1 137 | 4 434 | 2 727 |
| Kortfristiga skulder | 1 315 | 2 452 | 986 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 452 | 6 886 | 3 713 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 422 granskade bolag ligger Lorenz Tech AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 6,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -15,9 procent, och soliditeten var god — 46,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 32 procent. Sätet finns i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling, drift och försäljning av egna eller andras Internetrelaterde produkter och tjänster gällande domännamn samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Shane Andrew Suranjan Paterson (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Rickard Vikström (f. 1985) Styrelseledamot
- Victor Jerlin (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Helene Andersson Viberg (f. 1987) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-16 |
|---|---|
| Adress | Roslagsgatan 26 A, 113 55, Stockholm Besök: Roslagsgatan 26 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |