starkabolag.se

Aktiebolag Kalmar

Lopperstad byggnadssnickeri AB

52 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+218,9 %
Rörelsemarginal

7,0 %

−13,6 p.e.
Soliditet

34,4 %

−23,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning2 2427032382801 377
Rörelseresultat158145−18085251
Årets resultat123128−10956197
Eget kapital34722496205344
Balansomslutning1 032400200336492
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning2 2427032382801 377
Personalkostnader80615311860291
Av- och nedskrivningar2719245645
Övriga externa kostnader393211225208299
Övriga rörelseposter, netto−858−175−51129−491
Rörelseresultat158145−18085251
Räntekostnader40000
Resultat efter finansiella poster154145−18085251
Bokslutsdispositioner0−1071−140
Skatt32601554
Årets resultat123128−10956197

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar9013315680
Kortfristiga fordringar42930111480187
Kassa och bank5138655200225
Omsättningstillgångar941387169280412
Summa tillgångar1 032400200336492
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat174461559997
Eget kapital34722496205344
Justerat eget kapital35523296261389
Obeskattade reserver101007157
Långfristiga skulder5810291111
Kortfristiga skulder617156754980
Summa eget kapital och skulder1 032400200336492

Verksamhet

Lopperstad byggnadssnickeri AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var god — 34,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 219 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Kalmar.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhet och konsulting inom byggnation, samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Lopperstad byggnadssnickeri AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Lopperstad byggnadssnickeri AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Lopperstad byggnadssnickeri AB (559124-6672)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Lopperstad byggnadssnickeri AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-09-08
Bransch Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320)
Adress
Lopperstad 16, 386 94, Färjestaden
Besök: Lopperstad 16, Färjestaden
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad