Aktiebolag Stockholm
Löpare sports AB
50 sökningar
Omsättning 2026
1,1 mkr
−9,0 %Rörelsemarginal
1,1 %
−19,2 p.e.Soliditet
80,8 %
−3,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 136 | 1 249 | 1 246 | 1 111 | 1 015 | 830 | 1 103 | 1 241 |
| Rörelseresultat | 12 | 253 | 0 | 0 | 180 | 182 | 88 | 20 |
| Årets resultat | 6 | 247 | 0 | 0 | 140 | 105 | 53 | 20 |
| Eget kapital | 488 | 481 | 235 | 500 | 372 | 232 | 127 | 74 |
| Balansomslutning | 604 | 572 | 436 | 642 | 493 | 424 | 323 | 342 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 | 2020-01 | 2019-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 136 | 1 249 | 1 246 | 1 111 | 1 015 | 830 | 1 103 | 1 241 |
| Personalkostnader | 855 | 724 | 1 295 | 641 | 567 | 561 | 556 | 696 |
| Övriga externa kostnader | 222 | 171 | 161 | 287 | 260 | 142 | 353 | 410 |
| Övriga rörelseposter, netto | −47 | −101 | 210 | −183 | −8 | 55 | −106 | −115 |
| Rörelseresultat | 12 | 253 | 0 | 0 | 180 | 182 | 88 | 20 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 252 | 0 | 0 | 179 | 181 | 88 | 20 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 45 | 0 | 0 | −45 | 0 | 0 |
| Skatt | 6 | 5 | 0 | 37 | 39 | 31 | 35 | 0 |
| Årets resultat | 6 | 247 | 0 | 0 | 140 | 105 | 53 | 20 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 | 2020-01 | 2019-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 128 | 203 | 203 | 203 | 203 | 99 | 99 | 0 |
| Varulager | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 359 | 358 | 217 | 219 | 193 | 75 | 183 | 139 |
| Kassa och bank | 94 | 11 | 16 | 220 | 96 | 250 | 41 | 204 |
| Omsättningstillgångar | 476 | 369 | 232 | 439 | 290 | 325 | 224 | 342 |
| Summa tillgångar | 604 | 572 | 436 | 642 | 493 | 424 | 323 | 342 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 432 | 184 | 447 | 322 | 182 | 77 | 24 | 4 |
| Eget kapital | 488 | 481 | 235 | 500 | 372 | 232 | 127 | 74 |
| Justerat eget kapital | 488 | 481 | 235 | 536 | 408 | 268 | 127 | 74 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 45 | 45 | 45 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 116 | 91 | 201 | 97 | 76 | 147 | 196 | 268 |
| Summa eget kapital och skulder | 604 | 572 | 436 | 642 | 493 | 424 | 323 | 342 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 436 granskade bolag ligger Löpare sports AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,1 procent, och soliditeten var hög — 80,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall tillhandahålla friskvårdstjänster inom träning, kroppsvård, hälsa och friskvård, tillhörande produkter så som utrustning, kost, kläder, accessoarer. Bolaget skall bedriva lägerverksamhet med utbildning inom sport- och ledarskap samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Rickard Löpare (f. 1982) Styrelseledamot
- Emilia Löpare (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-02-14 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Banvägen 7, 181 65, Lidingö Besök: Banvägen 7, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |