starkabolag.se

Aktiebolag Stenungsund

Look & like Mode Aktiebolag

102 sökningar

Omsättning 2025

4,5 mkr

−0,9 %
Rörelsemarginal

-1,8 %

+0,9 p.e.
Soliditet

11,0 %

−6,0 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-022024-022023-022022-022021-02
Omsättning4 5314 5724 8884 3123 476
Rörelseresultat−83−12412751584
Årets resultat−141−4170285−8
Eget kapital286426578507222
Balansomslutning2 6102 5122 7172 4872 386
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-022024-022023-022022-022021-02
Nettoomsättning4 5314 5724 8884 3123 476
Personalkostnader1 5571 5561 5031 2351 178
Av- och nedskrivningar53466
Övriga externa kostnader733766790783659
Övriga rörelseposter, netto−2 319−2 371−2 464−1 773−1 549
Rörelseresultat−83−12412751584
Räntekostnader5841343086
Resultat efter finansiella poster−141−16693485−2
Bokslutsdispositioner01254−1250
Skatt0027745
Årets resultat−141−4170285−8

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-022024-022023-022022-022021-02
Anläggningstillgångar18230410
Varulager2 3752 3612 5102 2802 171
Kortfristiga fordringar199115188180190
Kassa och bank1813192316
Omsättningstillgångar2 5922 4892 7172 4832 376
Summa tillgångar2 6102 5122 7172 4872 386
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat307457388102110
Eget kapital286426578507222
Justerat eget kapital286426677609225
Obeskattade reserver001251294
Långfristiga skulder365349338627664
Kortfristiga skulder1 9591 7371 6761 2241 496
Summa eget kapital och skulder2 6102 5122 7172 4872 386
Ställda säkerheter905905905905905
Ansvarsförbindelser00110110110

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Look & like Mode Aktiebolag 4,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -1,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 11,0 procent får betecknas som måttlig. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stenungsund.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall idka försäljning av textil- och konfektionsvaror, och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Look & like Mode Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Look & like Mode Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Look & like Mode Aktiebolag (556301-8646)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1987-10-30
Bransch Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder (SNI 47711)
Adress
Kungsgatan 17, 451 30, Uddevalla
Besök: Kungsgatan 17, Uddevalla
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad