Aktiebolag Vellinge
LonCon AB
66 sökningar
Omsättning 2025
17 tkr
−5,6 %Rörelsemarginal
-129,4 %
−7,2 p.e.Soliditet
80,5 %
+6,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 | 18 | 12 | 12 | 0 |
| Rörelseresultat | −22 | −22 | −64 | −65 | −51 |
| Årets resultat | 128 | −2 | −163 | 153 | −3 156 |
| Eget kapital | 179 | 51 | 53 | 215 | 62 |
| Balansomslutning | 453 | 465 | 505 | 902 | 991 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 | 18 | 12 | 12 | 0 |
| Personalkostnader | 23 | 18 | 17 | 22 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 19 | 58 | 53 | 49 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −3 | −1 | −2 | — |
| Rörelseresultat | −22 | −22 | −64 | −65 | −51 |
| Ränteintäkter | 42 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 667 |
| Resultat efter finansiella poster | 19 | −24 | −258 | −65 | −3 591 |
| Bokslutsdispositioner | 135 | 25 | 110 | 265 | 570 |
| Skatt | 26 | 3 | 15 | 46 | 135 |
| Årets resultat | 128 | −2 | −163 | 153 | −3 156 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 422 | 380 | 360 | 428 | 428 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 5 | 3 |
| Kassa och bank | 31 | 85 | 144 | 469 | 560 |
| Omsättningstillgångar | 32 | 85 | 145 | 474 | 563 |
| Summa tillgångar | 453 | 465 | 505 | 902 | 991 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 3 | 166 | 12 | 3 168 |
| Eget kapital | 179 | 51 | 53 | 215 | 62 |
| Justerat eget kapital | 365 | 344 | 366 | 615 | 673 |
| Obeskattade reserver | 234 | 369 | 394 | 504 | 769 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 45 | 58 | 183 | 160 |
| Summa eget kapital och skulder | 453 | 465 | 505 | 902 | 991 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte LonCon AB 17 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -129,4 procent, och soliditeten var hög — 80,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Sätet finns i Vellinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva rådgivning och konsultverksamhet rörande informationsteknologi, management, organisation, företagsledning samt handel med aktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Leif Olsson (f. 1961) Styrelseledamot
- Jenny Ahlberg (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-21 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Sanderovägen 7, 236 91, Höllviken Besök: Sanderovägen 7, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |