Aktiebolag Landskrona
LommaBjärred STÄD AB
32 sökningar
11,6 mkr
+14,4 %0,6 %
+0,1 p.e.10,2 %
−12,5 p.e.21
+5,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 576 | 10 121 | 11 059 |
| Rörelseresultat | 65 | 46 | 412 |
| Årets resultat | 32 | 24 | 325 |
| Eget kapital | 196 | 374 | 350 |
| Balansomslutning | 1 924 | 1 651 | 1 478 |
| Anställda | 21 | 20 | 20 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 576 | 10 121 | 11 059 |
| Personalkostnader | 9 867 | 8 594 | 8 657 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 9 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 1 515 | 1 285 | 1 467 |
| Övriga rörelseposter, netto | −98 | −187 | −514 |
| Rörelseresultat | 65 | 46 | 412 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 11 | 9 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 56 | 37 | 410 |
| Skatt | 24 | 13 | 85 |
| Årets resultat | 32 | 24 | 325 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 106 | 27 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 1 226 | 1 187 | 895 |
| Kassa och bank | 592 | 437 | 547 |
| Omsättningstillgångar | 1 818 | 1 624 | 1 442 |
| Summa tillgångar | 1 924 | 1 651 | 1 478 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 139 | 325 | 0 |
| Eget kapital | 196 | 374 | 350 |
| Justerat eget kapital | 196 | 374 | 350 |
| Kortfristiga skulder | 1 728 | 1 277 | 1 128 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 924 | 1 651 | 1 478 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte LommaBjärred STÄD AB 11,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,6 procent, och soliditeten var måttlig — 10,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 21 personer, med säte i Landskrona.
Bolaget ska bedriva tjänster inom städ- och byggbranschen.
Styrelse & ledning
- Magda Szychowska (f. 1987) Styrelseledamot
- Krzysztof Szychowski (f. 1967) Styrelsesuppleant
- Mats Gyllenberg (f. 1957) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-05 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Kristinasväg 5, 261 94, Annelöv Besök: Kristinas Väg 5, Annelöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |