Aktiebolag Stockholm 86 sökningar
Lojab AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
382 tkr
−19,9 %51,6 %
+53,9 p.e.85,9 %
+55,4 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 382 | 477 | 384 | 2 | 982 | 0 | 474 | 407 |
| Rörelseresultat | 197 | −11 | −43 | −188 | 336 | 174 | 31 | −88 |
| Årets resultat | 198 | −11 | −60 | −146 | 269 | 174 | 31 | −88 |
| Eget kapital | 238 | 40 | 51 | 112 | 258 | −11 | −7 | −108 |
| Balansomslutning | 277 | 131 | 130 | 232 | 628 | 46 | 53 | 102 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 382 | 477 | 384 | 2 | 982 | 0 | 474 | 407 |
| Personalkostnader | 105 | 436 | 374 | 115 | 241 | 0 | 86 | 132 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 9 | 0 | 9 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 47 | 32 | 72 | 202 | 0 | 74 | 145 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −3 | −19 | −1 | −194 | — | −274 | −202 |
| Rörelseresultat | 197 | −11 | −43 | −188 | 336 | 174 | 31 | −88 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 198 | −11 | −60 | −188 | 336 | 174 | 31 | −88 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 41 | −41 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 198 | −11 | −60 | −146 | 269 | 174 | 31 | −88 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 | 4 | 6 | 8 | 10 | 19 | 28 | 37 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 51 | 90 | 103 | 513 | 11 | 0 | 5 |
| Kassa och bank | 272 | 76 | 34 | 121 | 105 | 15 | 20 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 275 | 127 | 124 | 224 | 618 | 27 | 20 | 60 |
| Summa tillgångar | 277 | 131 | 130 | 232 | 628 | 46 | 53 | 102 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −10 | 1 | 61 | 208 | −231 | −57 | −88 | −70 |
| Eget kapital | 238 | 40 | 51 | 112 | 258 | −11 | −7 | −108 |
| Justerat eget kapital | 238 | 40 | 51 | 112 | 291 | −11 | −7 | −108 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 16 | 5 | 0 | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 86 | 79 | 81 | 329 | 57 | 60 | 210 |
| Summa eget kapital och skulder | 277 | 131 | 130 | 232 | 628 | 46 | 53 | 102 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Lojab AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 382 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 51,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 85,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet, hantverk, VVS, sprinkler installation, städ, bemanning, samt konsultation inom berörda områden och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- John Koski (f. 1994) Verkställande direktör
- John Koski (f. 1994) Styrelseledamot
- Irmeli Koski (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-08-04 |
|---|---|
| Adress | Stamgatan 73, 125 74, Älvsjö Besök: Stamgatan 73, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |