Aktiebolag Staffanstorp
Logsense AB
301 sökningar
Omsättning 2025
8 tkr
−99,8 %Rörelsemarginal
-1137,5 %
Soliditet
49,2 %
+4,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 | 4 183 | 6 702 | 11 055 | 9 112 |
| Rörelseresultat | −91 | −360 | −307 | 298 | 293 |
| Årets resultat | −102 | −399 | −275 | 228 | 212 |
| Eget kapital | 91 | 283 | 682 | 1 057 | 1 079 |
| Balansomslutning | 185 | 627 | 1 955 | 3 051 | 3 416 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 | 4 183 | 6 702 | 11 055 | 9 112 |
| Personalkostnader | 17 | 435 | 527 | 507 | 367 |
| Övriga externa kostnader | 79 | 400 | 266 | 345 | 248 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 | −3 708 | −6 216 | −9 905 | −8 204 |
| Rörelseresultat | −91 | −360 | −307 | 298 | 293 |
| Ränteintäkter | 3 | 8 | 77 | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 47 | 11 | 0 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | −102 | −399 | −373 | 386 | 270 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 98 | −98 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 61 | 58 |
| Årets resultat | −102 | −399 | −275 | 228 | 212 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 17 | 360 | 1 583 | 2 377 | 2 359 |
| Kassa och bank | 168 | 267 | 372 | 674 | 1 057 |
| Omsättningstillgångar | 185 | 627 | 1 955 | 3 051 | 3 416 |
| Summa tillgångar | 185 | 627 | 1 955 | 3 051 | 3 416 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 143 | 632 | 907 | 779 | 817 |
| Eget kapital | 91 | 283 | 682 | 1 057 | 1 079 |
| Justerat eget kapital | 91 | 283 | 682 | 1 135 | 1 079 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 98 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 137 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 94 | 344 | 1 136 | 1 896 | 2 337 |
| Summa eget kapital och skulder | 185 | 627 | 1 955 | 3 051 | 3 416 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Logsense AB 8 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1137,5 procent, och soliditeten var god — 49,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva åkeriverksamhet med trailerförmedling inom Europa och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Magnus Lilja (f. 1971) Verkställande direktör
Styrelse
- Magnus Lilja (f. 1971) Styrelseledamot
- Lena Erlandzon (f. 1963) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Accendere AB (556900-9698) |
|---|---|
| Koncernmoder | Accendere AB (556900-9698) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-08-16 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Traktorvägen 12-14, 226 60, Lund Besök: Traktorvägen 12-14, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |