Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Löderups Växt AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Löderups Växt AB ökade omsättningen med 29 procent senaste året. Medianen bland branschens 380 jämförbara bolag är 8 procent.
Rörelsemarginalen är 12,0 procent, mot branschmedianens 10,7 procent.
Soliditeten ligger på 31,1 procent — branschens median är 47,0 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 4.
Branschen: Blandat jordbruk
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +29,4 % | 47 | 380 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 12,0 % | 173 | 379 | 54 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 332 | 380 | 13 % |
| Soliditet | 31,1 % | 273 | 380 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 011 tkr | 68 | 380 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 601 tkr | 107 | 380 | 72 % |
| Nettoomsättning | 15 034 tkr | 173 | 380 | 54 % |
| Rörelseresultat | 1 802 tkr | 169 | 380 | 56 % |
| Antal anställda | 3 | 273 | 380 | 28 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +29,4 % | 1 185 | 10 556 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 12,0 % | 2 449 | 10 543 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 7 879 | 10 557 | 25 % |
| Soliditet | 31,1 % | 7 505 | 10 531 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 011 tkr | 1 523 | 10 557 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 601 tkr | 1 086 | 10 557 | 90 % |
| Nettoomsättning | 15 034 tkr | 5 533 | 10 557 | 48 % |
| Rörelseresultat | 1 802 tkr | 3 532 | 10 557 | 67 % |
| Antal anställda | 3 | 9 182 | 10 557 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +29,4 % | 10 137 | 87 561 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 12,0 % | 21 008 | 87 479 | 76 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 65 731 | 87 581 | 25 % |
| Soliditet | 31,1 % | 62 298 | 87 385 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 011 tkr | 11 009 | 87 582 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 601 tkr | 8 454 | 87 582 | 90 % |
| Nettoomsättning | 15 034 tkr | 45 824 | 87 582 | 48 % |
| Rörelseresultat | 1 802 tkr | 29 537 | 87 582 | 66 % |
| Antal anställda | 3 | 76 675 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .