Aktiebolag Östersund
LoAk Invest AB
36 sökningar
Omsättning 2025
210 tkr
+45,8 %Rörelsemarginal
131,9 %
Soliditet
85,1 %
−13,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 210 | 144 | 179 | 0 | 147 | 35 |
| Rörelseresultat | 277 | −19 | −37 | −184 | −76 | 0 |
| Årets resultat | 270 | 31 | 124 | 66 | 170 | 642 |
| Eget kapital | 353 | 184 | 552 | 429 | 863 | 692 |
| Balansomslutning | 415 | 186 | 558 | 463 | 907 | 1 056 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 210 | 144 | 179 | 0 | 147 | 35 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 50 | 50 | 62 | 62 | 29 |
| Övriga externa kostnader | 78 | 99 | 154 | 116 | 88 | 92 |
| Övriga rörelseposter, netto | 158 | −14 | −12 | — | −67 | 86 |
| Rörelseresultat | 277 | −19 | −37 | −184 | −76 | 0 |
| Ränteintäkter | 0 | 50 | 0 | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 31 | 124 | 66 | 170 | 642 |
| Skatt | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 270 | 31 | 124 | 66 | 170 | 642 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 112 | 162 | 212 | 305 | 367 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 9 | 42 | 35 | 18 |
| Kassa och bank | 415 | 72 | 387 | 209 | 567 | 670 |
| Omsättningstillgångar | 415 | 74 | 397 | 251 | 602 | 689 |
| Summa tillgångar | 415 | 186 | 558 | 463 | 907 | 1 056 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 33 | 103 | 378 | 313 | 643 | 0 |
| Eget kapital | 353 | 184 | 552 | 429 | 863 | 692 |
| Justerat eget kapital | 353 | 184 | 552 | 429 | 863 | 692 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 34 | 34 | 364 |
| Kortfristiga skulder | 62 | 2 | 6 | 0 | 10 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 415 | 186 | 558 | 463 | 907 | 1 056 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 489 granskade bolag ligger LoAk Invest AB strax under mitten räknat på omsättning, med 210 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 131,9 procent, och soliditeten var hög — 85,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 46 procent. Sätet finns i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Frans Nilsson (f. 1984) Styrelseledamot
- Frida Lindgren (f. 1980) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-23 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Mällbyvägen 9, 832 45, Frösön Besök: Mällbyvägen 9, Frösön |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |