Aktiebolag Ulricehamn
LN Fast Torhult AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
103 sökningar
90 tkr
−50,0 %41,1 %
−30,6 p.e.40,0 %
−15,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 90 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 |
| Rörelseresultat | 37 | 129 | 98 | 129 | 108 | 129 | 128 | 61 |
| Årets resultat | −270 | 54 | 42 | 80 | 65 | 31 | 69 | 15 |
| Eget kapital | 545 | 815 | 761 | 719 | 640 | 575 | 544 | 475 |
| Balansomslutning | 1 362 | 1 475 | 1 516 | 1 588 | 1 604 | 1 613 | 1 636 | 1 737 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 90 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 7 | 37 | 7 | 28 | 7 | 7 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −1 | — | — | — | −1 | — |
| Rörelseresultat | 37 | 129 | 98 | 129 | 108 | 129 | 128 | 61 |
| Räntekostnader | 27 | 41 | 46 | 28 | 26 | 39 | 41 | 42 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | 88 | 53 | 101 | 82 | 89 | 88 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −280 | 0 | 0 | 0 | 0 | −50 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 14 | 11 | 21 | 17 | 8 | 19 | 4 |
| Årets resultat | −270 | 54 | 42 | 80 | 65 | 31 | 69 | 15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 334 | 1 379 | 1 423 | 1 468 | 1 512 | 1 557 | 1 601 | 1 645 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 24 | 6 | 1 | 34 | 25 | 10 | 27 |
| Kassa och bank | 8 | 72 | 87 | 119 | 58 | 31 | 25 | 65 |
| Omsättningstillgångar | 28 | 96 | 93 | 121 | 92 | 56 | 35 | 91 |
| Summa tillgångar | 1 362 | 1 475 | 1 516 | 1 588 | 1 604 | 1 613 | 1 636 | 1 737 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 765 | 711 | 669 | 589 | 525 | 494 | 425 | 410 |
| Eget kapital | 545 | 815 | 761 | 719 | 640 | 575 | 544 | 475 |
| Justerat eget kapital | 561 | 831 | 761 | 719 | 640 | 575 | 544 | 475 |
| Obeskattade reserver | 20 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 434 | 434 | 542 | 650 | 758 | 830 | 1 046 | 1 046 |
| Kortfristiga skulder | 363 | 206 | 213 | 219 | 206 | 208 | 46 | 216 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 362 | 1 475 | 1 516 | 1 588 | 1 604 | 1 613 | 1 636 | 1 737 |
| Ställda säkerheter | 0 | 4 800 | 4 800 | 4 800 | 4 800 | 4 800 | 4 800 | 4 800 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar LN Fast Torhult AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 90 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 41,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 40,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 50 procent. Bolaget hör hemma i Ulricehamn.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Dejan Ahlenius (f. 1982) Styrelseledamot
- Malin Ahlenius (f. 1984) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | L. N.:s Mekaniska Verkstad AB (556693-3023) |
|---|---|
| Koncernmoder | L. N.:s Mekaniska Verkstad AB (556693-3023) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-02-23 |
|---|---|
| Adress | Torhult, 523 91, Ulricehamn Besök: Torhult, Ulricehamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |