Aktiebolag Munkfors
LM Stenboms El AB
168 sökningar
Omsättning 2026
1 mkr
−5,3 %Rörelsemarginal
5,9 %
−12,3 p.e.Soliditet
25,4 %
−18,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 038 | 1 096 | 1 669 | 1 885 | 1 331 | 1 422 | 1 567 | 1 438 |
| Rörelseresultat | 61 | 199 | 385 | 310 | 239 | 247 | 215 | 219 |
| Årets resultat | 49 | 165 | 308 | 244 | 187 | 191 | 166 | 168 |
| Eget kapital | 161 | 341 | 476 | 368 | 324 | 337 | 346 | 305 |
| Balansomslutning | 635 | 772 | 897 | 668 | 567 | 537 | 613 | 587 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 038 | 1 096 | 1 669 | 1 885 | 1 331 | 1 422 | 1 567 | 1 438 |
| Personalkostnader | 348 | 346 | 291 | 325 | 452 | 511 | 493 | 589 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 148 | 175 | 205 | 223 | 243 | 232 | 293 | 264 |
| Övriga rörelseposter, netto | −481 | −376 | −788 | −1 027 | −397 | −430 | −557 | −357 |
| Rörelseresultat | 61 | 199 | 385 | 310 | 239 | 247 | 215 | 219 |
| Ränteintäkter | 2 | 10 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 62 | 208 | 389 | 307 | 236 | 244 | 212 | 216 |
| Skatt | 13 | 43 | 80 | 63 | 49 | 52 | 46 | 49 |
| Årets resultat | 49 | 165 | 308 | 244 | 187 | 191 | 166 | 168 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 39 | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 10 |
| Varulager | 11 | 14 | 18 | 19 | 16 | 22 | 24 | 61 |
| Kortfristiga fordringar | 252 | 165 | 191 | 115 | 307 | 114 | 236 | 241 |
| Kassa och bank | 333 | 554 | 688 | 534 | 244 | 401 | 352 | 275 |
| Omsättningstillgångar | 596 | 733 | 897 | 668 | 567 | 537 | 612 | 577 |
| Summa tillgångar | 635 | 772 | 897 | 668 | 567 | 537 | 613 | 587 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 12 | 76 | 68 | 24 | 37 | 46 | 80 | 37 |
| Eget kapital | 161 | 341 | 476 | 368 | 324 | 337 | 346 | 305 |
| Justerat eget kapital | 161 | 341 | 476 | 368 | 324 | 337 | 346 | 305 |
| Kortfristiga skulder | 474 | 431 | 421 | 300 | 243 | 200 | 267 | 282 |
| Summa eget kapital och skulder | 635 | 772 | 897 | 668 | 567 | 537 | 613 | 587 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar LM Stenboms El AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,9 procent, och soliditeten var god — 25,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Munkfors.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva installation och service av elanläggningar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Michael Stenbom (f. 1956) Styrelseledamot
- Maud Birgit Stenbom (f. 1935) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-06-01 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Ransbergsvägen 150, 684 93, Ransäter Besök: Ransbergsvägen 150, Ransäter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0552-30053 |