Aktiebolag Stockholm
Llandudno care AB
46 sökningar
559 tkr
−55,7 %-87,3 %
−88,1 p.e.-646,7 %
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 559 | 1 262 | 885 | 778 | 847 | 701 | 679 |
| Rörelseresultat | −488 | 10 | 176 | −8 | 108 | 78 | 59 |
| Årets resultat | −488 | 5 | 139 | −10 | 83 | 58 | 43 |
| Eget kapital | −388 | 100 | 283 | 144 | 154 | 111 | 93 |
| Balansomslutning | 60 | 349 | 484 | 292 | 352 | 292 | 121 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 559 | 1 262 | 885 | 778 | 847 | 701 | 679 |
| Personalkostnader | 683 | 748 | 535 | 561 | 543 | 411 | 353 |
| Övriga externa kostnader | 352 | 480 | 161 | 209 | 173 | 210 | 266 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 | −24 | −13 | −16 | −23 | — | — |
| Rörelseresultat | −488 | 10 | 176 | −8 | 108 | 78 | 59 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −488 | 11 | 176 | −8 | 106 | 77 | 59 |
| Skatt | 0 | 7 | 37 | 2 | 23 | 18 | 16 |
| Årets resultat | −488 | 5 | 139 | −10 | 83 | 58 | 43 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 53 | 190 | 80 | 66 | 20 | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 7 | 159 | 404 | 226 | 332 | 292 | 120 |
| Omsättningstillgångar | 60 | 349 | 484 | 292 | 352 | 292 | 121 |
| Summa tillgångar | 60 | 349 | 484 | 292 | 352 | 292 | 121 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 50 | 45 | 94 | 104 | 21 | 3 | 0 |
| Eget kapital | −388 | 100 | 283 | 144 | 154 | 111 | 93 |
| Justerat eget kapital | −388 | 100 | 283 | 144 | 154 | 111 | 93 |
| Långfristiga skulder | 306 | 5 | 5 | 2 | 0 | 0 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 142 | 244 | 196 | 146 | 198 | 181 | 17 |
| Summa eget kapital och skulder | 60 | 349 | 484 | 292 | 352 | 292 | 121 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 188 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Llandudno care AB över mittlinjen sett till omsättning, med 559 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -87,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -646,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 56 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva läkartjänster, medicinsk forskning och journalistik och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jakob Endler (f. 1975) Styrelseledamot
- Margit Endler (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-04 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Värmdövägen 215, 131 41, Nacka Besök: Värmdövägen 215, Nacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |