starkabolag.se

Aktiebolag Vårgårda

LL stables & trading AB

74 sökningar

Omsättning 2025

678 tkr

+53,4 %
Rörelsemarginal

13,6 %

+45,2 p.e.
Soliditet

41,4 %

−54,5 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning6784421 1301 5481 424
Rörelseresultat92−14011375−180
Årets resultat70−1497357−49
Eget kapital209139288215358
Balansomslutning505145355238425
Anställda00222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning6784421 1301 5481 424
Personalkostnader007861 3541 385
Av- och nedskrivningar105555
Övriga externa kostnader474653226244254
Övriga rörelseposter, netto−10276—13040
Rörelseresultat92−14011375−180
Räntekostnader281660
Resultat efter finansiella poster89−1499769−179
Bokslutsdispositioner0000130
Skatt19024120
Årets resultat70−1497357−49

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1020253035
Varulager2506000
Kortfristiga fordringar19389240108188
Kassa och bank523090100202
Omsättningstillgångar495125330208390
Summa tillgångar505145355238425
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat89238165108357
Eget kapital209139288215358
Justerat eget kapital209139288215358
Långfristiga skulder2050000
Kortfristiga skulder916672367
Summa eget kapital och skulder505145355238425

Verksamhet

LL stables & trading AB stängde räkenskapsåret 2025 med 678 tusen kronor i omsättning. Rörelsemarginalen landade på 13,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 41,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 53 procent. Bolaget hör hemma i Vårgårda.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva detaljhandel med inredning för stallbyggnader. Företaget ska bedriva verksamhet med travhästar, avel och sport. Företaget ska driva affärsverksamhet med ridsportsprodukter. Företaget ska driva konsultverksamhet inom sprinkler.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är LL stables & trading AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av LL stables & trading AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller LL stables & trading AB (559158-7901)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

LL stables & trading AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-05-14
Bransch Drift av trav- och galoppbanor (SNI 93114)
Adress
Norra Hjälmvik 130, 473 98, Henån
Besök: Norra Hjälmvik 130, Henån
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad