Konkurs inledd (2026-04-02)
Aktiebolag Söderhamn
Ljusbobygg AB
215 sökningar
Omsättning 2023
1,8 mkr
−31,7 %Rörelsemarginal
-25,6 %
−27,1 p.e.Soliditet
–
−5,2 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 793 | 2 625 | 6 343 | 5 175 | 1 402 | 4 179 | 4 027 |
| Rörelseresultat | −459 | 39 | 677 | 398 | −307 | −737 | 687 |
| Årets resultat | −470 | −29 | 129 | 66 | −115 | −732 | 387 |
| Eget kapital | 0 | 400 | 429 | 300 | 234 | 349 | 1 081 |
| Balansomslutning | 6 954 | 7 723 | 7 037 | 6 882 | 2 621 | 1 744 | 2 105 |
| Anställda | 0 | 3 | 4 | 3 | 2 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 793 | 2 625 | 6 343 | 5 175 | 1 402 | 4 179 | 4 027 |
| Personalkostnader | 383 | 1 627 | 1 782 | 1 551 | 588 | 2 436 | 1 325 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 77 | 133 | 131 | 65 | 65 | 65 |
| Övriga externa kostnader | 759 | 690 | 566 | 870 | 472 | 901 | 727 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 103 | −192 | −3 185 | −2 225 | −584 | −1 514 | −1 223 |
| Rörelseresultat | −459 | 39 | 677 | 398 | −307 | −737 | 687 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 68 | 548 | 332 | 9 | 13 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −470 | −29 | 129 | 66 | −316 | −750 | 683 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 212 | 18 | −186 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 111 |
| Årets resultat | −470 | −29 | 129 | 66 | −115 | −732 | 387 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 110 | 153 | 148 | 81 | 146 | 212 |
| Varulager | 6 799 | 7 074 | 6 623 | 6 050 | 2 119 | 368 | 414 |
| Kortfristiga fordringar | 130 | 511 | 220 | 403 | 221 | 1 206 | 707 |
| Kassa och bank | 25 | 28 | 41 | 282 | 200 | 24 | 773 |
| Omsättningstillgångar | 6 954 | 7 613 | 6 884 | 6 734 | 2 540 | 1 598 | 1 894 |
| Summa tillgångar | 6 954 | 7 723 | 7 037 | 6 882 | 2 621 | 1 744 | 2 105 |
| Aktiekapital | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 0 | 309 | 180 | 114 | 229 | 961 | 574 |
| Eget kapital | 0 | 400 | 429 | 300 | 234 | 349 | 1 081 |
| Justerat eget kapital | 0 | 400 | 429 | 300 | 234 | 517 | 1 264 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 212 | 230 |
| Långfristiga skulder | 5 | 205 | 50 | 0 | 0 | 0 | 88 |
| Kortfristiga skulder | 6 829 | 7 118 | 6 558 | 6 582 | 2 387 | 1 183 | 706 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 954 | 7 723 | 7 037 | 6 882 | 2 621 | 1 744 | 2 105 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Ljusbobygg AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2023. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -25,6 procent, och soliditeten var låg — 0,0 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 32 procent. Bolaget hör hemma i Söderhamn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av småhus och flerfamiljshus och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Åsa Gunilla Melander (f. 1939) Styrelseledamot
- Hans Erik Melander (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Bengt Anders Andersson (f. 1956) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Oxtorgsgatan 4 C, 826 32, Söderhamn Besök: Oxtorgsgatan 4 C, Söderhamn |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |