starkabolag.se

Aktiebolag Uddevalla

Ljungskile Kött AB

45 sökningar

Omsättning 2025

6,9 mkr

−4,6 %
Rörelsemarginal

3,9 %

+0,1 p.e.
Soliditet

18,1 %

+2,9 p.e.
Anställda

6

−14,3 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning6 9287 2606 4896 1295 482
Rörelseresultat272278−20592481
Årets resultat99332446244
Eget kapital1858653631385
Balansomslutning2 2941 7511 8521 7921 852
Anställda67765
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning6 9287 2606 4896 1295 482
Personalkostnader2 6903 0602 1532 0121 840
Av- och nedskrivningar221242214179149
Övriga externa kostnader2 3442 1632 3141 9172 058
Övriga rörelseposter, netto−1 401−1 517−1 828−1 429−954
Rörelseresultat272278−20592481
Ränteintäkter200——
Räntekostnader8381272119
Resultat efter finansiella poster192197−47571463
Bokslutsdispositioner−64−13587−7−151
Skatt29283811868
Årets resultat99332446244

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar5586701 014509536
Varulager13190444444
Kortfristiga fordringar1 360951761560968
Kassa och bank2454033679305
Omsättningstillgångar1 7361 0818371 2831 316
Summa tillgångar2 2941 7511 8521 7921 852
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat363113591
Eget kapital1858653631385
Justerat eget kapital415265124772520
Obeskattade reserver29022690177170
Långfristiga skulder707532839290342
Kortfristiga skulder1 112907870694955
Summa eget kapital och skulder2 2941 7511 8521 7921 852

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Ljungskile Kött AB 6,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 266 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 18,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Uddevalla.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva slakt och försäljning av kött och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Ljungskile Kött AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Ljungskile Kött AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Ljungskile Kött AB (559063-4084)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Ljungskile Kött AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-05-19
Bransch Uppfödning av får och getter (SNI 01450)
Adress
Resteröd Backa 120, 459 94, Ljungskile
Besök: Resteröds Backa 120, Ljungskile
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad