Aktiebolag Uppsala
LJL Development AB
49 sökningar
Omsättning 2024
387 tkr
Rörelsemarginal
23,3 %
Soliditet
72,4 %
+3,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 387 | 16 | 195 | 450 | 259 | 0 | 948 |
| Rörelseresultat | 90 | −53 | 55 | 147 | 257 | −1 | 418 |
| Årets resultat | 102 | −8 | −23 | 87 | 151 | −2 | 245 |
| Eget kapital | 710 | 608 | 616 | 639 | 552 | 401 | 403 |
| Balansomslutning | 981 | 880 | 927 | 1 149 | 892 | 830 | 1 300 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 387 | 16 | 195 | 450 | 259 | 0 | 948 |
| Personalkostnader | 142 | 45 | 62 | 265 | 0 | 0 | 529 |
| Övriga externa kostnader | 79 | 24 | 78 | 38 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | −76 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 90 | −53 | 55 | 147 | 257 | −1 | 418 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 89 | −53 | 4 | 147 | 256 | −2 | 418 |
| Bokslutsdispositioner | 48 | 46 | −17 | −37 | −64 | 0 | −104 |
| Skatt | 35 | 1 | 10 | 23 | 41 | 0 | 69 |
| Årets resultat | 102 | −8 | −23 | 87 | 151 | −2 | 245 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 804 | 804 | 804 | 804 | 804 | 778 | 828 |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 76 | 103 | 98 | 50 | 50 | 415 |
| Kassa och bank | 101 | 0 | 20 | 247 | 38 | 2 | 57 |
| Omsättningstillgångar | 177 | 76 | 123 | 345 | 88 | 52 | 472 |
| Summa tillgångar | 981 | 880 | 927 | 1 149 | 892 | 830 | 1 300 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 558 | 566 | 589 | 502 | 351 | 353 | 108 |
| Eget kapital | 710 | 608 | 616 | 639 | 552 | 401 | 403 |
| Justerat eget kapital | 848 | 784 | 829 | 838 | 722 | 520 | 522 |
| Obeskattade reserver | 174 | 222 | 268 | 251 | 214 | 150 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 97 | 50 | 43 | 259 | 126 | 279 | 747 |
| Summa eget kapital och skulder | 981 | 880 | 927 | 1 149 | 892 | 830 | 1 300 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 064 bolag som granskas inom samma bransch hamnar LJL Development AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 387 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 23,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 72,4 procent får betecknas som hög. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom fastighetsutveckling samt handel med värdepapper och konsultation inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jimmy Lindgren (f. 1991) Styrelseledamot
- Per Hellmyrs (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Investmentverksamhet (SNI 64991) |
| Adress | Edelsbergsvägen 96, 821 34, Bollnäs Besök: Edelsbergsvägen 96, Bollnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |