Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Lix Optik AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Lix Optik AB ökade omsättningen med 8 procent senaste året. Medianen bland branschens 297 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 7,3 procent, mot branschmedianens 10,6 procent.
Soliditeten ligger på 67,9 procent — branschens median är 50,9 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,0 % | 118 | 297 | 60 % |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 201 | 297 | 32 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 % | 244 | 297 | 18 % |
| Soliditet | 67,9 % | 74 | 296 | 75 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 577 tkr | 211 | 297 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | 115 tkr | 210 | 297 | 29 % |
| Nettoomsättning | 7 887 tkr | 217 | 297 | 27 % |
| Rörelseresultat | 574 tkr | 220 | 297 | 26 % |
| Antal anställda | 5 | 165 | 297 | 44 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,0 % | 733 | 2 071 | 65 % |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 772 | 2 071 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 % | 1 096 | 2 071 | 47 % |
| Soliditet | 67,9 % | 335 | 2 065 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 577 tkr | 1 295 | 2 071 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 115 tkr | 962 | 2 071 | 54 % |
| Nettoomsättning | 7 887 tkr | 1 517 | 2 071 | 27 % |
| Rörelseresultat | 574 tkr | 1 159 | 2 071 | 44 % |
| Antal anställda | 5 | 1 303 | 2 071 | 37 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,0 % | 31 801 | 87 562 | 64 % |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 35 136 | 87 475 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 % | 47 189 | 87 581 | 46 % |
| Soliditet | 67,9 % | 17 245 | 87 381 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 577 tkr | 54 541 | 87 582 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 115 tkr | 41 756 | 87 582 | 52 % |
| Nettoomsättning | 7 887 tkr | 66 188 | 87 582 | 24 % |
| Rörelseresultat | 574 tkr | 50 116 | 87 582 | 43 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .